Top 10 kohta Tallinnas, mida pead nägema

  Tallinna arvukatest vaatamisväärsustest kümne parima väljavalimine tundub võimatu missioonina. Aga teeme proovi: meie nimekirjast leiad nii maailmas ainulaadseid kultuurimälestisi kui põnevaid muuseume ja linnaosasid. 

  Vanalinna tänavad, käigud ja hoovid

  Tallinna number üks vaatamisväärsus on kahtlemata UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv vanalinn oma keskaegse miljööga. Võta aega ja jaluta mööda kitsaid munakivisillutisega tänavaid, imetle sajanditevanust arhitektuuri, piilu salapärastesse hoovidesse ja kangialustesse – nii mõneski võib peituda romantiline kohvik, armas poeke või tõeline salaaed. 

  Raekoja plats

  Vanalinna keskmes on Raekoja plats, kunagine turuplats ja linnavõimu kese. Tänapäeval on see aga üks linlaste kokkusaamise meelispaik ning mitmete sündmuste toimumispaik, suvistest vanalinnapäevadest muinasjutulise jõuluturuni.  

  Raekoja platsile on nime andnud selle servas kõrguv gooti stiilis raekoda, mille tornist avanevad kaunid vanalinnavaated. Raekoja platsi teises servas asub Raeapteek, mis on üks vanimaid püsivalt tegutsenud apteeke kogu Euroopas ja ühtlasi Tallinna vanim ettevõte.

  Lisavihje: Raekoja platsist kõigest paarisaja meetri kaugusel asub Maiasmokk, Eesti vanim seni tegutsev kohvik ja magusasõprade kohtumispaik aastast 1864. 

  Toompea

  All-linna kohal kõrguv Toompea on alati olnud võimukants. Toompea lossis tegutseb Eesti Vabariigi Riigikogu; kindluse kõrgeim torn, Pikk Hermann, on aga üks Eesti omariikluse sümboleid: torni heisatakse iga päev päikesetõusul muusikalise signatuuri saatel sini-must-valge Eesti lipp.  

  Toompeal asuvad ka mitmed romantilised vaateplatvormid, kust nautida suurejoonelisi linnavaateid, ning kaks võimsat kirikut: Tallinna Piiskoplik Toomkirik ja Aleksander Nevski katedraal. 

  Kiek in de Köki kindlustustemuuseum

  Kui soovid end hetkeks tunda tõelise keskaegse rüütlina, turnida tornides ja salapärastes maa-alustes käikudes, külasta Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi – erinevatest, omavahel linnamüüriga ühendatud tornidest koosnev kompleks tutvustab linna kujunemislugu, kaitserajatistest kohvikukultuurini.  

  Lisavihje: kompleksi kuulub ka Neitsitorn, kunagine kultusrestoran ja praegune muuseumikohvik – lisaks mõnusale soojale joogile ja ampsule, saab tornist nautida vaateid vanalinnale ja Taani kuninga aiale.  

  Tallinna Linnamuuseum

  Keskaegses kaupmehemajas tegutsev Tallinna Linnamuuseum tutvustab pealinna ajalugu ning tallinlaste igapäeva läbi erinevate esemete ja eksponaatide. Külastajate üks lemmikuid on kindlasti 19. sajandi jooniste põhjal valminud linnamakett, aga põnevaid leide nii lastele kui täiskasvanutele jagub ajaloolise hoone igale korrusele, keldrist pööninguni. 

  Kadrioru loss ja park

  Kadrioru keskmeks on rohkem kui 300 aastat tagasi Vene tsaar Peeter I käsul rajatud Eesti ainus barokkloss koos pargiansambliga: jaluta rohelistel promenaadidel, naudi vaadet luigetiigile, võta aeg maha roosiaias või imetle Jaapani aiakunsti. Kadrioru lossi majesteetlikes saalides saab täna aga tutvuda Eesti Kunstimuuseumi väliskunsti koguga. 

  Lisaks tsaarilossile leiad Kadriorust veel mitmeid teisi muuseume, sealhulgas Eesti kunstimuuseumi peahoone Kumu, Peeter I majamuuseumi ja Miiamilla lastemuuseumi.

  Lennusadam, Eesti Meremuuseum

  Unikaalsesse vesilennukite angaari ehitatud Lennusadam on liialdamata piirkonna kõige muljetavaldavam mereteemaline muuseum. Astu sisse 1930ndatest pärit allveelaeva Lembit, tutvu erinevate meresõidukitega ning katseta interaktiivseid eksponaate laevadest hävituslennukiteni. 

  Lennusadamast vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel asub Noblessneri sadamalinnak, endine allveelaevatehas, mis on nime saanud oma asutajate Emanuel Nobeli (kuulsa Albert Nobeli vennapoeg) ja Arthur Lessneri järgi. Nüüd leiad sealt eest moodsa linnaruumi, muuseumid, restoranid, disainipoed ja jahisadama.

  Fotografiska Tallinn ja Telliskivi Loomelinnak

  Balti Jaamast lühikese jalutuskäigu kaugusel paiknev Telliskivi Loomelinnak, üks kohalike ajaveetmise meelispaiku, on endisele tehasealale koondanud arvukalt disainipoode, söögikohti ja kultuuriasutusi. Telliskivist leiab ka Stockholmi juurtega fotokunstikeskuse Fotografiska Tallinn. 

  Lisavihje: Telliskivi kõrval, üle trammitee, asub Kalamaja asumi süda, mis võlub oma boheemlasliku atmosfääri ja imearmsate värviliste puitmajadega.

  Maarjamäe ajalookeskus

  Maalilise asukohaga Maarjamäe lossis paikneva Ajaloomuuseumi püsinäitus jutustab Eesti Vabariigi ajalugu sünnist tänapäevani, samas kompleksis paiknevas Filmimuuseumis saab tutvuda kinokunsti telgitagustega. Lossi ümbritsevasse parki on aga koondatud valik nõukogudeaegseid monumente. Kui oled linna külastamas lastega, võta kindlasti plaani Ajaloomuuseumi hariv mängutuba Laste Vabariik. 

  Ajalookeskuse kõrval asuvad kaks mälestusmärki: kaasaegne kommunismiohvritele pühendatud memoriaal ja 1960-1970ndatest pärinev nõukogudeaegne Jääretke obelisk. 

  Tallinna teletorn

  1980. aastaks valminud 314-meetrine Tallinna teletorn on Eesti kõrgeim ehitis ja elamuskeskus, kus saab nautida nii imekauneid vaateid, tutvuda interaktiivse näitusega ja katsetada mitmeid põnevaid tegevusi. 

  Kui kõrgused Sind ei kõneta, saad jalad kindlalt maas hoida torni kõrval asuvas Tallinna Botaanikaaias. 
  Lisanipp: Tallinn Card annab tasuta sissepääsu rohkem kui 40 pealinna muuseumisse ja vaatamisväärsusesse. Lisaks saad tasuta kasutada ühistransporti ning soodustusi erinevatel ekskursioonidel, poodides ja restoranides. 1.-30. juuni 2020 on kõik Tallinn Cardid e-poest ja Tallinna turismiinfokeskusest -20%! Kaardid kehtivad alates ostmisest üks aasta.