VisitTallinn veebilehe paremaks sirvimiseks soovitame kasutada uuemat brauserit (Google Chrome).


Sulge
TÄNA 13..22
HOMME 13..22
ÜLEHOMME 12..21
 

Ligipääsetav Tallinn

Tallinn on linn, mis soovib kõigile kättesaadav olla. Ligipääsetavusele pööratakse jätkuvat tähelepanu, mitmed linna muuseumid, vaatamisväärsused ja teenused sobivad hästi ka liikumispuudega inimestele. Ligipääsetavus ei teeni siiski ainult liikumispuudega inimesi, vaid aitab pakkuda võrdseid võimalusi kõigile – lapsevankri, rulaatori, karkude või valge kepiga liikuvatele linlastele ja linna külalistele.   

See artikkel tutvustabki Tallinna ligipääsetavaid või osaliselt ligipääsetavaid vaatamisväärsusi. 

Tallinnasse saabumine ja linnas liikumine

Tallinna sadam ja lennu-, bussi- ning rongijaamad on kõik hästi ligipääsetavad. Edasiliikumise võimalusi pakuvad ühistransport ja invataksod. Suur osa bussidest, trammidest ja trollidest on madala sisenemisega, mis on ka sõiduplaanides selgelt märgistatud. Invataksot saab tellida taksofirmadest Tulika ja Termak. 
 
Oma autoga liiklevatele on parkimine Tallinna avalikus ruumis tasuta juhul, kui auto on korrektselt märgistatud puudega inimese parkimiskaardiga. Enamik eraparklaid puudega inimestele aga tasuta parkimist ei paku. Alati tasub esmalt tutvuda parkimisalade teabetahvlitel olevate reeglite ja eeskirjadega. 

Kompaktses linnas nagu Tallinn on tihti kõige lihtsam just jalgsi ühest kohast teise liikuda. Viimastel aastatel ongi pööratud endisest rohkem tähelepanu ka jalakäijate probleemivabale liikumisele tänavatel ja jalgteedel. See kaart kujutab Tallinna kesklinna tähtsamate tänavate ligipääsetavust. Samalt kaardilt leiad ka invaparklad ja -tualetid.   

Meie kodulehel leiduvate vaatamisväärsuste ligipääsetavuse kohta leiad informatsiooni lehe vasakust servast lahtiolekuaegade, asukoha ja kontaktide alt. 

Vanalinn

Tallinna vanalinnas on aeg-ajalt üsna keeruline liikuda, sest paljud vanalinna ehedad vaatamisväärsused on pärit keskajast, mil kasutati kitsaid ja järske treppe ning munakivisillutist.  

Selleks et jõuda Toompea mäele, peab hakkama saama järsu tõusu ning teatud marsruutidel ka munakivide ja treppidega. Siledam tee üles mäkke viib mööda Toompea tänavat ja Falgi teed, kuid tõus on sealgi järsk ja nõuab tõenäoliselt väikest abi. Mainitud tänavaid mööda pääseb üles ka autoga. Toompeal tasub kindlasti külastada näiteks Piiskopi, Patkuli ja Kohtuotsa vaateplatvorme, millelt avanevad kaunid vaated üle terve Tallinna.

Ülejäänud vanalinn on palju ligipääsetavam, ja kuigi tänavad on paiguti ebatasased, on näiteks vanalinna viivatel Viru ja Harju peatänavatel ilusad, siledad jalgteed. Tänavatasandil asuvaid vaatamisväärsuseid, poode ja restorane leidub ohtralt, kuid keskaegsed iluideaalid näitavad ennast paljudes kohtades sissekäigu ees kõrguva järsu trepi kujul. Kaunis Raekoja plats on siiski täielikult ligipääsetav. Väikese abiga on võimalik tutvuda ka Niguliste muuseumi, Eesti Ajaloomuuseumi ja Eesti Tervishoiu Muuseumiga. Ivatualetid asuvad restoranis Troika, hotellis Telegraaf ning Nukuteatris. 

Kesklinn

Tallinna modernse kesklinna tänavad ja pargid teenivad hästi ka liikumispuudega inimesi. Suurematel ristmikutel on ka vaegnägijaid abistavad helilised valgusfoorid.

Rahvusooper Estonia, Alexela kontserdimaja ning kesklinna kinod pakuvad kõik ligipääsetavaid kultuurielamusi. Poodlemine on sujuv Viru ja Solarise keskustes ning vanast tehasemiljööst elavaks ostu- ja restoranioaasiks muutunud Rotermanni kvartalis. Vabaduse väljakul asuvat Jaani kirikut on samuti lihtne külastada, kuid teistes vaatamisväärsustes võib minna abi vaja.  

Ligipääsetavat majutust otsivatele on kesklinna suured hotellid alati kindel valik. 

Kadriorg ja Pirita

Kadrioru park oma siledate radade ja paljude muuseumitega on suurepärane koht igale elamuste otsijale. Imetle 300-aastast parki koos selle roheluse ja lilleaedadega, naudi Eesti kunsti paremikku Kumu kunstimuuseumis ning väliskunsti kogu Kadrioru kunstimuuseumis – lossis, mille kinkis tsaar Peeter I oma abikaasale Katariinale. 

Tallinna lauluväljakule saab hästi nii ratastooli kui ka lapsevankriga. Väljakul korraldatakse kontserte ja teisi suurüritusi, aga lauluväljak on lummav koht ka siis, kui seal üritusi ei toimu. Mäenõlva tippu jõudmiseks võib minna veidi abi tarvis, kuid kaunis vaade on pingutust väärt. Tervita kindlasti ka heliloojat ja koorijuhti Gustav Ernesaksa, kes istub nõlval ja on samuti süvenenud lauluväljaku ilu nautimisse.

Igasuguste rataste jaoks sobiv Pirita promenaad kulgeb mere ääres. Mööda promenaadi jõuad lõpuks Pirita endise olümpiaspordikeskuse ja populaarse supelrannani, kuid peatu tee peal kindlasti ka äsja renoveeritud Maarjamäe lossis. Seal ootavad külastajaid Eesti Ajaloomuuseum Maarjamäe lossis, Eesti filmimuuseum, Tallihoone, huvitavad väliekspositsioonid ning ilus lossipark ja laste mänguala.    

Pisut kaugemal asuvad Pirita kloostri varemed, mille ajalugu ulatub 15. sajandi algusesse. Üsna hõlpsalt ligipääsetavad varemed on külalistele avatud. Lisaks on varemed populaarseks  suvekontsertide ja augustikuise Birgitta muusikafestivali toimumiskohaks.

NB! Kadriorus ja Pirital liikudes tuleb pikemateks vahemaadeks valmis olla.  

Kalamaja

Tallinna kõige trendikamat linnaosa Kalamaja tuntakse värviliste puitmajade ja boheemlasliku elustiili poolest. Paljud tänavad, näiteks Soo ja Kalaranna, on uuendatud nii, et nendel on kõigil võrdselt lihtne liikuda. 

Uuenduskuuri läbinud Balti jaama turu koridorid on laiad ja vajalikud kaldteedki on olemas. Ka populaarne Telliskivi loomelinnak kutsub liikumispuudega inimesi oma disainipoodidesse ning kohvikutesse-restoranidesse.  

Lennusadamas asub Põhja-Euroopa üks uhkemaid meremuuseume. Vanadesse vesilennukite angaaridesse ehitatud muuseum on kenasti ligipääsetav. Tagasiteel võib võtta ette näiteks ühe mõnusa promeneerimise Beetapromenaadil, mis pakub paeluvaid merevaateid ja on ratastooliga läbitav. 

Rocca al Mare

Rocca al Mares asuv Eesti Vabaõhumuuseum viib ajarännakule 18.–20. sajandi küladesse ja taluhoonetesse. Muuseum on hästi ligipääsetav, kuid avaral territooriumil võivad osad külastajad vajada abi ja puhkepause. Rocca al Mares asuv teinegi vaatamisväärsus - Tallinna loomaaed on täiesti  ligipääsetav, kuid asub väga suurel territooriumil.   

Looduselamusi pakub Rocca al Mare promenaad. See kulgeb läbi rahuliku ja rohelise elamurajooni ja juhib oma külastajad Stroomi ja Kakumäe supelrandadesse. Mustjõe linnuvaatlustorni ümbruskond on tuntud  oma rohkearvulise, osaliselt kaitsealuse linnustiku poolest.   

Ostlema või sööma tasub siinkandis minna Rocca al Mare ostukeskusesse, kus on laiad nii koridorid kui ka poodide-restoranide valik. Keskuse kõrval asub ka Eesti tuntuim messi- ja kontserdihall, Saku Suurhall. Täielikult ligipääsetavas universaalhallis peetakse aastas kümneid kontserte, messe ja spordiüritusi, mille hulgast leiab igaüks kindlasti oma lemmikud.  

Tere tulemast ligipääsetavasse Tallinna!