VisitTallinn veebilehe paremaks sirvimiseks soovitame kasutada uuemat brauserit (Google Chrome).


Sulge
TÄNA 3..7
HOMME 5..8
ÜLEHOMME 4..7
 

Kordamisküsimused

Kordamisküsimused Tallinna Giidide Ühingu veebil on abiks teooriatestiks ettevalmistamisel, kuid ei kata absoluutselt kogu materjali. Statistika ja sotsiaalia osa soovitame üle kontrollida.

Giidi eksami kordamisküsimused Eesti Vabaõhumuuseumi ja Kadrioru kohta.

Soovituslik kirjandus

Tallinna giidide atesteerimiseks ettevalmistumisel soovitame kasutada:
 • Tallinna Giidide Ühingu 2015. aasta giidieksamiks valmistumise materjale, 
 • „Eesti Vabariik 100" (TEA Kirjastus, 2017), 
 • Sarja "Jalutaja teejuht" (R.Nerman, K.Jagodin), 
 • Tallinna Entsüklopeediat I ja II 
 • „Tallinna temaatiline taskuentsüklopeedia“.
 • „Illustreeritud ülevaade Tallinna 84 asumist" (TEA Kirjastus, 2016),
 • „Tallinna asumid ja ametlikud kohanimed" (Tallinna Linnaplaneerimise amet, R. Nerman, L. Lõhmus, 2013) 
 • "Tallinna kalmistud. Rahva pärand" (T. Kuhi, F. Adamek, 2012), 
 • „Lood unustatud Tallinnast" I ja II (J.Juske) 
 • Teddy Böckler "Tallinna Raekoda. Uurimine ja restaureerimine 1952-2004" 2004
 • Koostaja Mariann Raisma "Tallinna Raekoda. Tallinn Town Hall" 2004
 • Rein Zobel "Tallinn (Reval) keskajal: linnaehitus 13.-14. sajandil" 2010
 • Rein Zobel "Tallinn (Reval). Keskaegsed kindlustused" 2011
 • Aarne Ruben "Raeapteegi lugu" 2013
 • Valdeko Vende "Ununenud Tallinn. Jalutuskäik ümber vanalinna" 1990; "TAllinna kohvikud" 1996
 • Ott Sandrak "Tallinna Püha Kanuti gildist ja selle majadest" 2016
 • Kadri Tähepõld "Giidi käisiraamat. Vanalinn"; "Giidi käsiraamat. Kadriorg-Pirita"
 • Karin Hallas-Murula "Tallinna 20. sajandi arhitektuur"
 • Leele Välja "100 sammu läbi 20. sajandi Eesti arhitektuuri"
 • Raimo Pullat "Tallinlase asjademaailm valgustussajandil" 2016
 • Raimo Pullat, artiklikogumiku sari "Vana Tallinn"
 • Sarja "101 Eesti..." raamatud nt. Karin Hallas-Murula "101 Eesti arhitektuuriteost"
 • Sarja "Eesti ... 100 aastat" raamatud, nt. Mart Kalm " Eesti arhitektuuri 100 aastat"
 • ning muid vajalikke materjale 
Maksunduse ja statistika osas tutvuge värskete StatistikaametiSotsiaalministeeriumiMaksu- ja Tolliameti jt andmetega. Tallinna juhtimise osas saate informatsiooni Tallinna põhimäärusest ning fakte Tallinna kohta Tallinna teatmikust.

Koolitused

Tallinna Ettevõtlusameti turismiosakond ja Tallinna Giidide Ühing ei korralda ise giidide atesteerimise eksamiks ettevalmistavaid kursusi/koolitusi.
Giidiõppe baaskursust pakuvad Tallinnas hetkel näiteks Generum erakool ja Gustav Adolfi koolituskeskus

Giidi kutseõpe

Giidi 5. taseme kutseõpet pakkuvad koolid:

Giidi kutse ei anna automaatselt Tallinna piirkonna atesteeringut.

Muuseumide atesteeringud

Paljudes Tallinnas asuvates muuseumides on õigus ekskursioone läbi viia ainult giididel, kes on vastava muuseumi giidi koolituse läbinud või muuseumi atesteeringu omandanud.
Soovitame giiditööst huvitatutel liituda näiteks muuseumide e-posti listidega või jälgida neid Facebook-is, et olla kursis muuseumi korraldatavate giidi koolitustega. Allpool leiate loetelu 2019. a. teadaolevatest giidi koolitustest.

Vabamu ja KGB vangikongid
Vabamu ja KGB vangikongide giidikoolitus toimub  21. oktoobril 2019. Giidimise põhimõtetes lähtub muuseum sellest, et KGB vangikongides võivad tuure läbi viia ka koolituse mitteläbinud Tallinna linnagiidid. Vabamus saavad giidida ainult Vabamu giidikoolituse läbinud giidid (eksam on kohustuslik neile, kes soovivad jätkata põhjalikumat koostööd Vabamuga). Lisainfo: aive@vabamu.ee

Lennusadam
Järgmine giidide baaskoolitus Lenuusadamas toimub 29.– 30. oktoobril 2019.
Koolituse eesmärk on välja õpetada muuseumi ekspositsiooni põhjalikult tundvaid professionaalseid giide. Kahepäevase koolituse käigus tutvutakse Lennusadama unikaalse vesilennukite angaariga ning saadakse põhjalik ülevaade olemasolevast püsiekspositsioonist. Õppepäev koosneb temaatilistest loengutest ja ekskursioonidest. Koolitus lõpeb kaheosalise atesteerimisega: pooletunnise näidisekskursiooni ning valikvastustega testiga. Pärast eksami edukat läbimist väljastatakse giidile tunnistus ning ekskursioonide läbiviimise õigus Lennusadamas. Atestatsioon kestab kolm aastat. Registreerimislink ja täpsem info baaskoolituse kohta Lennusadama kodulehel.

Ajaloomuuseum
Eesti Ajaloomuuseum viib taas läbi giidikoolituse Suurgildi hoone ja Eesti Ajaloomuuseumi püsinäitusel „Visa hing. 11 000 aastat Eesti ajalugu“ 30. ja 31. jaanuaril 2019. Lisainfo Ajaloomuseumi kodulehel
Giidikoolitus Maarjamäe lossi näitusel „Minu vaba riik“ toimub 12.veebruaril 2019. Lisainfo Ajaloomuuseumi kodulehel

Tallinna Raekoda
Tallinna raekojas on õigus ekskursioone läbi viia ainult raekoja põhikoolituse läbinud giididel. Tallinna raekoja põhikoolitus uutele giididele algab 26.veebruaril 2019. Täpsem info raekoja kodulehel.

Kumu Kunstimuuseum
Kumu kunstimuuseum korraldab 25.–27. veebruaril 2019 giidide baaskoolituse, mis on mõeldud giiditöö huvilistele, kes soovivad viia läbi ekskursioone kunsti keskel, kuid neil puudub Kumu litsents või oleks vaja selle kehtivust uuendada. 
Rohkem infot ajakava, hindade ja registreerimise kohta leiab Kumu kunstimuuseumi kodulehelt.  

Tallinna Linnamuuseum
Giidide koolitused Tallinna Linnamuuseumis ja filiaalides toimuvad 18.03–25.04. Võimalus tutvuda ekspositsioonidega muuseumijuhtide, ajaloolaste ja pedagoogide juhatusel! Koolitused toimuvad eraldi eesti ja vene keeles.
NB! Palume koolitusele end registreerida, loe lähemalt SIIT. Grupi suurus on piiratud! Osalemiseks tuleb osta muuseumi sooduspilet.

Tallinna Teletorn
Tallinna Teletorn korraldab 27.-28. märtsil 2019 giidikoolituse, mis on mõeldud kõikidele giiditöö huvilistele, kes soovivad viia läbi ekskursioone Teletorni püsiekspositsioonis ja uuel näitusel “GEENIAALNE”, kuid kel puudub Teletorni giidi litsents või oleks vaja selle kehtivust uuendada.Giiditöö kogemus tuleb kasuks, ent pole koolitusel osalemise eeltingimuseks. Koolitusel osalemine on tasuta. Palume koolitusele registreeruda kirjutades Teletorni programmijuhile: anna.ratsep@teletorn.ee

Kadrioru kunstimuuseum
Kadrioru kunstimuuseumi giidide baasõpe toimub 22.–23. aprill 2019  ning on mõeldud turismivaldkonda sisenevatele uutele giididele ning akrediteeritud linnagiididele, kes Kadrioru kunstimuuseumis seni veel atesteerimata. Lisainfo ja registreerimine.

Eesti Vabaõhumuuseum
Eesti Vabaõhumuuseumi giidikoolitused toimuvad: 29.-30. aprillil 2019 eesti keeles,  6.-7. mail 2019 inglise keeles, 9.-10. mail 2019 vene keeles. Eesti Vabaõhumuuseum. 

Niguliste muuseum
Niguliste muuseumis on õigus ekskursioone läbi viia vaid nendel giididel, kes on positiivselt sooritanud Niguliste muuseumi suulise eksami. Uutel giididel on võimalik Niguliste muuseumi litsentsi taotleda kogu aasta vältel. Selleks tuleb iseseisvalt omandada Niguliste muuseumi eksponaatide ja ajaloo kohta käiv materjal. Täpsem info Niguliste muuseumi kodulehel.