Ligipääsetav Tallinn

04.05.2020
Tallinn pöörab üha enam tähelepanu ligipääsetavusele ja peab oluliseks lastega perede, eakate ja erivajadustega inimeste vajadusi linna külastamisel. Tallinn pakub mitmekülgseid võimalusi vaba aja veetmiseks, kuid meeldiva reisikogemuse saamiseks on oluline eeltöö – mõtle läbi oma ootused ning ära pelga ka oma erivajadustest ning soovidest teenusepakkujatele teada anda.
Linna külastamisel ning tegevuste planeerimisel on abiks Tallinna Turismiinfokeskuse töötajad, kes jagavad asjakohast infot ligipääsetavate turismiatraktsioonide, majutuse, tualettide, transpordi, vajalike kontaktide, kuid on ka abiks muude küsimuste osas, mis reisi käigus võivad tekkida.

Kuidas Tallinnasse tulla?

Tallinna Lennujaam

Tallinna Lennujaam on ligipääsetav, asub kesklinna lähedal ning on hästi ühendatud ühistranspordiga. Lennujaamast kesklinna viib kõige paremini trammiliin nr 4, mida teenindavad ainult madalapõhjalised sõidukid. Trammides on häälteavitus ja infotablood, mis teavitavad reisijaid peatustest ning sellest, millisel marsruudil tramm liigub. Lennujaamas on hea ligipääs ka taksodele, piisavalt võimalusi parkimiseks ning olemas on ka spetsiaalselt märgistatud parkimiskohad puuetega inimestele.

Tallinna Sadam

Tallinna Sadama reisiterminalid asuvad samuti kesklinna naabruses, kesklinna saab jalutada, kuid tuleb arvestada, et läbitav distants on umbes 600 m. Reisiterminale teenindab madalapõhjaline bussiliin bussi nr 2, mis ühendab omavahel Lennujaam-Kesklinn-Reisisadama. Umbes 600 m kaugusele A-terminalist jääb ka Linnahalli trammi- ja bussipeatus. Reisiterminalid on hästi ligipääsetavad ning infotablood annavad vajalikku teavet ja juhiseid pardalemineku kohta (hetkel käimas remonditööd, seega palume arvestada mõningase ebamugavusega).

Tallinna Bussijaam

Tallinna Bussijaam asub kesklinna vahetus läheduses, kuhu pääseb nii trammide 4 ja 2 kui ka erinevate bussidega. Bussijaamas on tagatud erivajadustega inimestele hea ligipääsetavus, sealhulgas busside saabumiste ja väljumiste platvormidele. Kui vajad bussijaama territooriumi liikumisel abi, tuleb bussijaama personali oma erivajadusest informeerida vähemalt 36 h ette. Bussijaama peatuste ja ootesaalide infotabloodelt leiab vajaliku info väljumiste kohta.

Balti jaam

Balti jaam jääb Vanalinna lähedusse ning on ligipääsetav. Reisirongide ooteplatvormid ning Eesti sisesed Elroni rongid sobivad kasutamiseks nii liikumis-, nägemis- kui kuulmispuudega reisijaile. Rongides on rahvusvaheliste sümbolitega tähistatud istmed erivajadustega reisijaile ning spetsiaalsed ratastoolikohad. Ratastooliga saad siseneda C-ala uksest (tähistatud suure C-ga), millel on spetsiaalne astmelaud ning madalamal kõrgusel asuv ukse avamise nupp, samas on ka ratastooliga ligipääsetav tualettruum. Nägemispuudega reisijate informeerimiseks on Elroni rongides häälteavitus rongi marsruudist, saabuvast ja järgnevast peatuse ning eriolukordadest. Kuulmispuudega reisijaile on Elroni rongides infotablood, millelt saab jälgida rongi marsruuti, saabuva ja järgneva peatuse nime, samuti infot eriolukordadest. Balti jaama läheduses on nii trammi-, bussi-, ja trollipeatused, mida teenindavad ka madalapõhjalised sõidukid

Kuidas Tallinnas liigelda?

Tallinna kesklinn on kompaktne ning võimaldab edukalt liikuda jalgsi. Viimastel aastatel on üha enam pööratud tähelepanu jalakäijate takistusteta liikumisele, samas ei ole kindlasti Tallinna kõik tänavad ja kõnniteed võrdselt ligipääsetavad. Helilisi valgusfoore on pigem vähe ning need on enamasti kesklinna piirkonnas, samuti puuduvad spetsiaalsed juhtteed nägemispuudega inimestele. Hea ülevaate kesklinna ligipääsetavusest annab kaardirakendus, kus leiab muuhulgas infot ka invaparkimiskohtade ja -tualettide kohta.

Ühistransport

Linnas on mugav liikuda ka ühistranspordiga, nii trammi, trolli kui ka bussiga, mis on üldiselt ligipääsetavad. Sõidugraafikutes on madalapõhjalised sõidukid märgitud allatõmmatud joonega. Kui ühistranporti sisenemisel abi vajatakse, abistab selles sõiduki juht.

Tallinna ühissõidukite numbrid asetsevad esi- ja tagaosas, need on elektroonilised ja tumedal taustal erksavärvilised. Kõigis ühistranspordipeatustes on sõidugraafikud, mis näitavad bussi marsruuti ja järgmist peatusi, mitmetes peatustes on ka elektroonilised reaalajas infotablood. Peatusi teavitatakse läbi valjuhääldi ning uuemates sõidukites dubleeritakse vastav teave infotabloodel. Juht- ja abikoerad võivad ühistransporti siseneda ilma suukorvita.

Parkimine

Puuetega inimestele on parkimine Tallinna avalikus ruumis tasuta juhul, kui auto on korrektselt märgistatud puudega inimese parkimiskaardiga. Eraparklad puudega inimestele tasuta parkimist aga ei võimalda ning tasuda tuleb vastavalt hinnakirjale.

Takso

Takso leidmisega Tallinna kesklinnas ja selle läheduses probleeme ei teki, kuid invatakso teenust pakuvad vähesed taksofirmad. Arvesta, et takso tuleb tellida aegasasti, vähemalt 12 tundi enne sõitu. Tallinnas teenindavad erivajadustega inimesi näiteks Tulika TaksoTermak ja Bolt (nn Assist kategooria).

Majutus ja söömine

Majutus

Suuremates majutusasutustes on olemas vajalikud teenused ja kohandatud ruumid liikumispuudega inimestele. Nägemis- ja kuulmispuuetega inimeste teenindamiseks erilahendused üldiselt puuduvad. Kõikidest soovidest tasub teada juba tuba broneerides – hotellid püüavad anda endast maksimumi vajalike kohanduste tegemiseks. Kindlasti pidada meeles, et isegi suuremates hotellides on liikumispuudega inimese vajadustele kohandatud hotellitubasid vaid 1-2, seega tasub broneeringud teha aegsasti. Väikemates majutusasutuses ligipääsetavad numbritoad enamasti puuduvad.

Lisainfot leiad: majutus Tallinnas

Kaubanduskeskused, toidupoed ja söögikohad

Uued kaubanduskeskused, restoranid ja toidupoed on igati ligipääsetavad, samuti on olemas spetsiaalsed invatualetid. Väiksemad poed ja söögikohad ei ole enamasti ratastoolikasutajatele ligipääsetavad. Seetõttu tasub enne külastust uurida ligipääsetavuse tegeliku olukorra kohta. Toitlustusasutused, poed ja teised ühiskondlikud asutused lubavad nägemispuudega inimestel liikuda siseruumides koos juhtkoeraga.

Toitlustusasutust külastades teavitada vajadusel personali oma erivajadustest, sh näiteks võimalikest allergiatest või muust toitumisega seonduvast. Enamasti on toitlustusasutustel vajalikud teadmised ja oskused, kuidas menüüd vastavalt vajadusele kohandada.

Meelelahutus

Suuremad muuseumid ja meelelahutusasutused on ligipääsetavad. Väiksematesse muuseumidesse, sh ajaloolistesse hoonetesse ei ole ratastooliga ligipääsetavus enamasti tagatud, samuti ei ole muuseumi eksponaatide osas üldiselt kohandusi nägemis- ja kuulmispuudega inimestele. Osaliselt leiad infot ligipääsetavuse kohta ka Visit Tallinna vaatamisväärsuste rubriigist.

Nii kinod kui ka suuremad Tallinna teatrid ja kontserdipaigad on ligipääsetavad liikumispuudega inimestele. Kuid kindlasti tasub ligipääsetavuse võimaluste kohta uurida konkreetsest asutusest, et tagada maksimaalselt meeldiv kultuurielamus. Kuulmispuudega inimestele on osadesse teatritesse paigaldatud induktsioonsilmus (Tallinna Linnateatri Põrgulava, Eesti Draamateatri suur ja väike saal). Nende kasutamiseks pöörduda teatri personali poole. Rahvusooper Estoniasse on paigaldatud lava kohale ekraan, kust saab lugeda võõrkeelse etenduse eestikeelset tõlget.

Üldiselt pakuvad kultuurisasutused ka soodustusi puuetega inimestele ja nende saatjatele. Täpsem info asutuste kodulehekülgedel.

Ligipääsetavus Tallinna piirkondades

Vanalinn

Tallinna vanalinnas on aeg-ajalt üsna keeruline liikuda, sest paljud vanalinna ehedad vaatamisväärsused on pärit keskajast, mil kasutati kitsaid ja järske treppe ning munakivisillutist.

Selleks et jõuda Toompea mäele, peab hakkama saama järsu tõusu ning teatud marsruutidel ka munakivide ja treppidega. Siledam tee üles mäkke viib mööda Toompea tänavat ja Falgi teed, kuid tõus on sealgi järsk ja nõuab tõenäoliselt abi. Mainitud tänavaid mööda pääseb üles ka autoga. Toompeal tasub kindlasti külastada näiteks Piiskopi, Patkuli ja Kohtuotsa vaateplatvorme, millelt avanevad kaunid vaated üle terve Tallinna.

Ülejäänud vanalinn on palju ligipääsetavam, ja kuigi tänavad on paiguti ebatasased, on näiteks vanalinna viivatel Viru ja Harju peatänavatel ilusad, siledad jalgteed. Tänavatasandil asuvaid vaatamisväärsuseid, poode ja restorane leidub ohtralt, kuid keskaegsed iluideaalid näitavad ennast paljudes kohtades sissekäigu ees kõrguva järsu trepi kujul. Kaunis Raekoja plats on siiski täielikult ligipääsetav. Väikese abiga on võimalik tutvuda ka Niguliste muuseumi, Eesti Ajaloomuuseumi ja Eesti Tervishoiu Muuseumiga.

Kesklinn

Tallinna modernse kesklinna tänavad ja pargid teenivad hästi ka liikumispuudega inimesi. Suurematel ristmikutel on ka vaegnägijaid abistavad helilised valgusfoorid.

Enamik kesklinna kultuuriasutusi pakuvad kõik ligipääsetavaid kultuurielamusi. Poodlemine on sujuv Viru ja Solarise keskustes ning vanast tehasemiljööst elavaks ostu- ja restoranioaasiks muutunud Rotermanni kvartalis. Vabaduse väljakul asuvat Jaani kirikut on samuti lihtne külastada, kuid teistes vaatamisväärsuste külastamisel vajad tõenäoliselt abi.

Ligipääsetavat majutust otsivatele on kesklinna suured hotellid alati kindel valik.

Kadriorg ja Pirita

Kadrioru park oma siledate radade ja paljude muuseumitega on suurepärane koht igale elamuste otsijale. Imetle 300-aastast parki koos selle roheluse ja lilleaedadega, naudi Eesti kunsti paremikku Kumu kunstimuuseumis ning väliskunsti kogu Kadrioru kunstimuuseumis – lossis, mille kinkis tsaar Peeter I oma abikaasale Katariinale.

Tallinna lauluväljakule saab hästi nii ratastooli kui ka lapsevankriga. Väljakul korraldatakse kontserte ja teisi suurüritusi, aga lauluväljak on lummav koht ka siis, kui seal üritusi ei toimu. Mäenõlva tippu jõudmiseks võib minna veidi abi tarvis, kuid kaunis vaade on pingutust väärt. Tervita kindlasti ka heliloojat ja koorijuhti Gustav Ernesaksa, kes istub nõlval ja on samuti süvenenud lauluväljaku ilu nautimisse.

Igasuguste rataste jaoks sobiv Pirita promenaad kulgeb mere ääres. Mööda promenaadi jõuad lõpuks Pirita endise olümpiaspordikeskuse ja populaarse supelrannani, kuid peatu tee peal kindlasti ka äsja renoveeritud Maarjamäe lossis. Seal ootavad külastajaid Eesti Ajaloomuuseum Maarjamäe lossis, Eesti filmimuuseum, Tallihoone, huvitavad väliekspositsioonid ning ilus lossipark ja laste mänguala.

Pisut kaugemal asuvad Pirita kloostri varemed, mille ajalugu ulatub 15. sajandi algusesse. Vähese lisaabiga on varemed ligipääsetavad on külalistele avatud. Lisaks on varemed populaarseks suvekontsertide ja augustikuise Birgitta muusikafestivali toimumiskohaks.

NB! Kadriorus ja Pirital liikudes tuleb valmis olla pikemateks vahemaadeks.

Kalamaja

Tallinna kõige trendikamat linnaosa Kalamaja tuntakse värviliste puitmajade ja boheemlasliku elustiili poolest. Paljud tänavad, näiteks Soo ja Kalaranna, on uuendatud nii, et nendel on kõigil võrdselt lihtne liikuda.

Uuenduskuuri läbinud Balti jaama turu koridorid on laiad ja vajalikud kaldteedki on olemas. Ka populaarne Telliskivi loomelinnak kutsub liikumispuudega inimesi oma disainipoodidesse, kohvikutesse-restoranidesse ning kuulsasse Stockholmi juurtega Fotografiska fotomuuseumi. Veidi kaugemal asuv Noblessneri sadamalinnak aga võlub merevaate ja modernse arhitektuuriga - mitmed linnakus asuvad poed, söögikohad ja vaatamisväärsused on ka kenasti ligipääsetavad.

Lennusadamas asub Põhja-Euroopa üks uhkemaid meremuuseume. Vanadesse vesilennukite angaaridesse ehitatud muuseum on kenasti ligipääsetav. Tagasiteel võib võtta ette näiteks ühe mõnusa promeneerimise Beetapromenaadil, mis pakub paeluvaid merevaateid ja on ratastooliga läbitav.

Rocca al Mare

Rocca al Mares asuv Eesti Vabaõhumuuseum viib ajarännakule 18.–20. sajandi küladesse ja taluhoonetesse. Muuseum on hästi ligipääsetav, kuid avaral territooriumil võivad osad külastajad vajada abi ja puhkepause. Rocca al Mares asuv teinegi vaatamisväärsus - Tallinna Loomaaed on täiesti ligipääsetav, kuid asub väga suurel territooriumil.

Looduselamusi pakub Rocca al Mare promenaad. See kulgeb läbi rahuliku ja rohelise elamurajooni ja juhib oma külastajad Stroomi ja Kakumäe supelrandadesse. Mustjõe linnuvaatlustorni ümbruskond on tuntud oma rohkearvulise, osaliselt kaitsealuse linnustiku poolest.

Ostlema või sööma tasub siinkandis minna Rocca al Mare ostukeskusesse, kus on laiad nii koridorid kui ka poodide-restoranide valik. Keskuse kõrval asub ka Eesti üks tuntuimaid spordi- ja kontserdipaiku, Saku Suurhall. Täielikult ligipääsetavas universaalhallis peetakse aastas kümneid kontserte, messe ja spordiüritusi, mille hulgast leiab igaüks kindlasti oma lemmikud.

Kasulikud viited