Kalamaja asum ja selle põnevad naabrid Telliskivi ja Noblessner tõmbavad nii tallinlasi endi kui ka linna külastavaid turiste. Kalamaja ja selle ümbruskonda tuntakse oma boheemlasliku atmosfääri, värviliste puitmajade ning vanade tööstushoonete poolest, millest viimased on saanud uue elu muuseumide, restoranide, poodide ja ürituspindadena.
Alates 14. sajandist elasid Kalamajas eelkõige merest elatist teenivad linlased, peamiselt kalurid ja kalakaupmehed.
Kõik aga muutus 1870. aastal, kui valmis Tallinna ja Peterburi vaheline raudteeühendus. Selle lõpp-peatus, praegune Balti jaam, ehitati otse Kalamaja kõrvale. Piirkonda hakkasid tekkima suured tehased, mis meelitasid ligi palju töötajaid. Neile ehitati korteriteks puitmajad, mis pakuvad Kalamaja tänavatel silmailu tänase päevani.
Viimase viieteistkümne aasta jooksul on vanast töölisklassi linnaosast saanud noore põlvkonna ja loovuse pärusmaa. Trendikas Kalamaja meeldib ka turistidele – sinna on lihtne saada kasvõi otse Tallinna vanalinnast.
Kalamaja süda tuksub värviliste puitmajade ja nende kaunilt ehitud välisuste rütmis. Üle-eelmisel sajandivahetusel tehasetöölistele ehitatud majad on tänapäeval edukate noorte täiskasvanute ja nende perede kodud. Paljude elumajade soklikorrusel tegutsevad ka kohvikud ja pagariärid.
Arhitektuurselt kõige originaalsemad on nii nimetatud Tallinna majad. 1920.–1930. aastatel ehitatud 2–3-korruselistel puitmajadel on kaks sümmeetrilist puittiiba, mida ühendab kivist trepikoda. Tänases Tallinnas on selliseid maju alles umbes 500.
Kalamaja kõige esinduslikema puitmajadega tutvumiseks tasub suunduda Valgevase, Kalju, Vana-Kalamaja, Niine ja Kungla tänavatele.
NB! Kui soovid nautida kohalike elanike poolt hinnatud kogukonnatunnet ja piiluda hoovidesse-aedadesse, külasta Kalamaja kevadel – mais tähistatakse nimelt Kalamaja päevi. Aktuaalseid sündmusi esitleb Visit Tallinna sündmuste kalender.
Vana-Kalamaja tänav on saanud hiljuti uue, kergliiklust soosiva kuue. Tänava algusest leiad Kalamajas omal ajal tegutsenud Suva sukavabriku sokikaupluse, legendaarse Kalma sauna ja piirkonna elulugu läbi aastakümnete jutustava Kalamaja muuseumi.
Lisaks on Vana-Kalamaja tänaval palju mõnusaid kohvikuid ja söögikohti, näiteks päeval restorani ja õhtul klubina tegutsev Uus Laine, hõrgutav Garden Café, lihtne Tai restoran At Bangkok, gluteenivaba vahvlikohvik Vaffel, kohvikud Mooni ja Kalamaja pagariäri, retrobaar Tops ning Itaalia restoran Bertolucci.
Kalamaja teisi häid restorane-baare on köögivilju eelistav kuid ka liha ja kala pakkuv Ülo, põnevas puitmajas paiknev Boheem, veinibaar Plan B, õllesõprade gastropubi St. Vitus ja vegankohvik Rohe, mis asuvad peaaegu kõrvuti Kopli tänaval. Kaugel pole ka populaarne burgerirestoran Uulits.
Vanasti tegutses Kalamajas ja selle lähiümbruses mitu tehast. Tänapäeval täidavad vanad tööstushooned uusi ülesandeid muuhulgas muuseumide, restoranide, poodide ja mitmekülgsete ürituspindadena.
Kunagise raudtee peatehase krundil tegutsev Telliskivi loomelinnak on oma lähiümbrusega üks Tallinna populaarsemaid piirkondi – seal asub muuhulgas rahvusvaheline fotokunstikeskus Fotografiska. Telliskivi ja selle kõrval asuva Balti jaama turu restoranide ja ostuvõimaluste kohta kirjutatakse täpsemalt alltoodud artiklis.
Teisel pool Kalamaja asub vanasse vesilennukite angaari ehitatud Lennusadam. Eesti meremuuseumi koosseisu kuuluvas uhkes hoones saab tutvuda vana allveelaeva ja paljude teiste merendusega seotud asjadega.
Lähedal asuv Noblessneri piirkond tunti esialgselt laevatehasena. Nüüd asuvad kunagistes tehasehoonetes näiteks interaktiivne Proto avastustehas ja vahelduvaid kunstiprojekte esitlev Kai kunstikeskus. Kunstikeskuse alumisel korrusel saab süüa näiteks Michelini restoranigiidi poolt tunnustatud Lore Bistroos. Omamoodi vaatamisväärsuseks võib pidada ka kiviviske kaugusel asuvat populaarset Shishi sisustuspoodi.
Teises suunas, kohe A-terminali kõrval, tegutseb vanas elektrijaamas Energia avastuskeskus. Elektrijaama kunagises katlaruumis, tänases Kultuurikatlas, toimuvad aastaringi erinevad üritused.
Kalamaja piirkonna uustulnukaid on aga Krulli kvartal. Endise metalli- ja masinatehase krunti renoveeritakse unikaalseks korterite, büroopindade ja teenustega linnakuks. Kiiret arengut tasub jälgida kohapeal – ja süüa antakse muidugi ka. Sumi teenindab päeval pagariäri, õhtul restoranina. Teisel pool teed asub The Kurze, kus pakutakse Dagestani kööki maitseid.
Kalamaja asub vanalinnast lühikese jalutuskäigu kaugusel: jaluta Balti jaama, ületa rööpad ja oled kohal. Kalamajja saab kesklinnast ka trammidega 1, 2 ja 5 (peatused Balti jaam ja Telliskivi) või bussiga nr 3 (peatus Kalamaja).
Lennusadamasse ja Noblessnerisse sõidab kesklinnast buss 73 (peatused Lennusadam ja Noblessneri). Kui soovid aga jalutada, kõnni mööda rannaga paralleelselt Kalaranna tänavat või jaluta kohale läbi Kalamaja. Jalutuskäik kesklinnast kestab umbes pool tundi.