Tallinn Card on nutikas kõik-ühes kaart, millega pääsed tasuta ühistransporti ning rohkem kui 50 pealinna parimasse muuseumi ja atraktsiooni. Mida külastatakse aga Tallinn Cardiga kõige rohkem? Meie edetabelist näed, millised vaatamisväärsused olid eelmisel aastal kaardi kasutajate seas kõige populaarsemad – kas need on ka Sinu lemmikud?
Kas soovid juhtida maailma esimest autot, vedurit või kuumaõhupalli? Kõndida ookeani põhjas või maakera südames? - PROTO Avastustehases on see võimalik! Ajaloolises Noblessneri valukojas ärkavad tänu virtuaalreaalsuse võluprillidele ellu sajanditevanused teadussaavutused ning uskumatuna näivad prototüübid.
Foto: Martin Dremljuga
9. Hellemanni torn ja linnamüür
Tornid ja linnamüür on keskaegse Tallinna lahutamatu osa. Üheksandalt kohalt leiamegi 14. sajandist pärineva Hellemanni torni, kus täna tegutseb kunstigalerii ja kõrts, kuuenda korruse vaateplatvormilt avanevad linnale aga huvitavad vaated. Kindlasti tasub sammud seada ka ligi 200-meetrisele kaitsekäigule, mis ühendab Hellemanni Munkadetaguse torniga: saad end tunda tõelise keskaegse linnavahina!
Foto: Kaupo Kalda
Lisavihje: Tallinna linnamüürile pääsed ka Nunnatornist, Kiek in de Kökist ja Neitsitornist (Tallinn Cardiga tasuta).
8. Kumu kunstimuuseum
2006. aastal avatud Kumu on Eesti kunstimuuseumi suurejooneline peahoone, mis meelitab ligi kõiki neid, kes tunnevad huvi eesti kunsti ja kultuuri vastu. Muuseumis on esindatud nii Eesti kunstiklassika kui ka käesoleva aja trende viljelevate kunstnike tööd.
7. Eesti Ajaloomuuseum - Suurgildi hoone
Keskajal oli Suurgild linna rikkaimate kaupmeeste peo- ja ajaviitmispaik, tänapäeval saab 15. sajandist pärineva hoone võlvide all lühiülevaate Eesti ajaloost ja kultuurist. Lisaks eksponeeritakse siinsel territooriumil käibel olnud maksevahendeid ja tutvustatakse Suurgildi ajalugu. Lisapõnevust pakuvad ka relvakamber ning Ajaloomuuseumi eksootiliste ja haruldaste asjade kogu.
Foto: Kadi-Liis Koppel
Lisavihje: kui soovid põhjalikumat ülevaadet Eesti ajaloost, külasta ka Maarjamäe lossi (Tallinn Cardiga tasuta).
6. KGB vangikongid
Tallinna ühe silmapaistvama juugendhoone kaunis fassaad varjab sünget ajalugu: 1940. aastal rajati siia ENSV siseasjade rahvakomissariaadi ehk NKVD (hilisema nimega KGB) peakorter. Hoone keldrid olid kasutusel piirkonna kõige kardetuima eeluurimisvangla kinnipidamiskongidena. Täna täidab hoone oma esialgset ülesannet elamuna, keldris aga meenutab KGB vangikongide muuseum siin toimepandud inimsusevastaseid kuritegusid.
Lisavihje: lähiajaloo okupatsioonidest ja vastupanuliikumisest saab ülevaate ka Vabamus (Tallinn Cardiga tasuta).
5. Kadrioru loss - Kadrioru kunstimuuseum
Kadrioru lossi rajas 18. sajandil Peeter I ning nimetas selle oma abikaasa Katariina I auks Kadrioruks (saksa keeles Catharninenthal) - palee rikkalikult kaunistatud peasaali peetakse terves Põhja-Euroopas üheks kaunimaks barokkarhitektuuri näiteks. Täna asub siin Eesti Kunstimuuseumi väliskunsti kogu: eksponeeritud on maalid, skulptuurid, graafika ja tarbekunst.
Foto: Kadi-Liis Koppel
4. Tallinna Teletorn
Tallinna Teletorn on Eesti kõrgeim ehitis ja elamuskeskus. 170 meetri kõrgusel asuvalt platvormilt avanevad imelised vaated linnale, merele ja loodusele - räägitakse, et hea ilmaga võib näha lausa Soomeni välja! Lisaks saab Teletornis tutvuda geenitehnoloogiat tutvustava interaktiivse näitusega, nautida kosutust riigi kõrgeimas kohvikus ning katsetada mitmeid teisi atraktsioone. Kas oled näiteks mõelnud, mis tunne on läbi põranda vaadata ligi 200-meetrisesse tühjusesse?
Foto: Tõnu Tunnel / EAS
Lisavihje: kui peale kogetud kõrgusi tahad kahe jalaga kindlalt maal olla, astu kindlasti ka kõrvalasuvasse Tallinna Botaanikaaeda (Tallinn Cardiga tasuta).
3. Kiek in de Köki kindlustustemuuseum
Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis võib veeta peaaegu terve päeva! Kompleksi kuuluvad neli keskaegset linnamüüritorni, maa-alused bastionikäigud ja Raidkivimuuseum. Muuseumi püsiekspositsioon tutvustab Tallinna kujunemislugu ja kaitserajatiste ajalugu, lisaks toimuvad igas tornis regulaarselt erinevad ajutised näitused ning üritused.
Lisavihje: Tallinna linnamüürile pääsed ka Nunnatornist ja Hellemanni tornist (Tallinn Cardiga tasuta).
2. Paks Margareeta muuseum-külastuskeskus, Eesti Meremuuseum
Tallinna sümbolina tuntud väravatornis asub praegu Eesti Meremuuseum, kus saab tutvuda Eesti laevandust, merendust ja kalandust tutvustava väljapanekuga. Muuseum tutvustab Eestit kui ajaloolist mereriiki. Neljale korrusele on välja pandud kõikvõimalikke teemakohaseid esemeid: vanaaegne sukeldumis- ja kalapüügivarustus, erinevaid merepõhjast leitud esemeid, merekaarte jmt.
Maist septembrini lubatakse külastajaid muuseumi katusele nautima vaadet merele ja vanalinnale. Avatud on ka jäätisekohvik.
1. Lennusadam
Tallinn Cardi kasutajate seas on kõige populaarsem Lennusadam- pole ka ime, sest tegu on Põhja-Euroopa ühe uhkeima meremuuseumiga. Väljapanek on muljetavaldav: sisse saab astuda ehtsasse 1930ndatest pärinevasse allveelaeva, tutvuda mitmete teiste elusuuruses veesõiduvahendite, miinide ja kahuritega ning katsetada erinevaid simulaatoreid. Ekspositsioon jätkub ka Lennusadama ümber, kus muuhulgas saab tutvuda oma ajastu võimsaima aurik-jäämurdjaga Suur Tõll. Avastamisrõõmu jätkub tervele perele!