VisitTallinn veebilehe paremaks sirvimiseks soovitame kasutada uuemat brauserit (Google Chrome).


Sulge
TÄNA -5..-1
HOMME -5..-1
ÜLEHOMME -7..-3
 

Fotograaf: Von Krahli Aed

Tallinna võrratud taimetoidurestoranid

Lisa lemmikute hulka Sinu lemmik!

Autor: Terhi Pääskylä-Malmström  •  11.07.2016

Tallinnas on päris palju  veganitele sobivaid ja ka ainult taimetoitu pakkuvaid restorane, kuhu otse loomulikult on oodatud kõik hea toidu austajad.

Veganid on täistaimetoitlased, kes tarvitavad toiduks vaid taimseid toiduaineid. Eesti restoranimaastik on vegantoidu vallas suure hüppe  teinud ja muutunud suurepäraseks gourmet-reisisihiks ka taimetoitlastele. 

Seljataha on jäänud ajad, mil Tallinna tulnud taimetoitlasest turistidele pakuti aedviljasupi nimelist  lihaga suppi.  Loo intriig  oli selles, et supis leidus lisaks lihale ka aedvilju. 

Nüüdsel ajal tuntakse eridieete hästi. Nii laktoosi- kui gluteenitalumatus on kõigile arusaadavad mõisted ja  taimetoitlastel on, mille vahel valida. 

Aedviljad kaevu ääres

Vanalinna hubasel, toreda rataskaevu järgi nime saanud Rataskaevu tänaval asuv Vegan Restoran V avas uksed 2014. aastal, olles siis Tallinna ja kogu Eesti esimene täistaimetoidu restoran.

Menüü sisaldab umbes viit eel- ja pearooga, paari suppi, salatit ja magustoitu. Vitriinis leiduvad suussulavad koogid ja muffinid, joogivalikus on mahlu ja smuutisid, erinevaid teesid ja erikohvisid ning veganõlut ja -veini.

Külaskäik V-sse murrab müüte ja eelarvamusi  - tegelikult peavad mitmed lihasööjadki V-d oma lemmikrestoraniks.  30-kohaline stiilne restoran on peaaegu alati rahvast tulvil, ja nii on vaid varakult broneeritud laud garantiiks restorani pääsemisel.

Kui  vaba lauda siiski ei leidu, pole mõtet kurvameelsusesse langeda. V kõrval asub restoran Aed, kus samuti pakutakse mitmeid taimetoite.

Inspiratsiooni allikad

Vanalinna teises servas, Laia ja Pagari tänavate ristumiskohal asuv kohvik Inspiratsioon on samuti puhtalt taimetoitu pakkuv Tallinna restoran. 

Ka siit leiate suures valikus hõrke taimetoite pirukatest  ja salatistest wokkideni. Kohviku hittide hulgas on oma soovi kohaselt kombineeritud hamburgerid. Menüüs  leidub ka palju väikseid suupisteid ja magusaid hõrgutisi pärastlõunakohvi kõrvale. Külmadest jookidest võib soovitada nii smuutisid kui veine ja väikepruulikodade õllesid. 

Inspiratsioon asub alles hiljuti renoveeritud majas, kus ajalugu tuletab end meelde veel tänaselgi päeval: nõukogude ajal tegutses siis halvamainelise KGB peakontor, kus aset leidnud  ülekuulamised külvasid hirmu ja osutusid saatuslikuks paljudele eestlastele. 

Tänapäeval on mineviku tumedad varjud taandunud ja teinud lisaks restoranile ruumi ka maja ülemistel korrustel asuvatele luksuskorteritele.

Müürivahe tänava retrorütmid – hea toit ja muusika käsikäes

Otse linnamüüri kõrval asuval Müürivahe tänaval  on avatud kaks taimetoidusõbralikku retrorestorani. Need pole küll päris taimetoidurestoranid, kuid lihatoite vältivad kliendid saavad siin sõbraliku ja mõistva  teeninduse osaliseks, toidud kohandatakse külastaja soovidele vastavaks.

Must Puudel on boheemlaslik kohvik-restoran, mis koosneb neljast omanäolisest ruumist ja suviti avatud siseõuest. Kohviku sisustus  pärineb 1970. aastatest, söögikoha aknalauad on täitunud ajastutruudest ajakirjadest ja raamatutest, taustaks hea eesti muusika. 

Ka Müürivahe tänava teises otsas asuvast  Sinilinnust hõngub ilustamata retrot. Menüüs  on mitmeid taimetoite ja õhtuti kõlab siingi nauditavalt hea muusika.  Kohvikus on bändide jaoks korralik lava ja tantsupõrand. 

Taimetoitu buffet'st ja kiirtoidu ketist

Ka sööginaudingute otsingul järgnege seiklusele -  istuge bussi või trolli ja sõitke kesklinnast kaugemale, otsejoones Mustamäe linnaosas asuvasse restorani Bliss.

Bliss on  moodsas büroohoones tegutsev avar ja valgusküllane taimetoitudele spetsialiseerunud buffet-restoran. Iga päev pakutakse siin enam kui 70 toitu, nende seas ka rikkalikus valikus taimetoitu. Igaüks valib oma lemmikud ise Rootsi lauast, maksmine toimub kaalu järgi. Blissi trumbiks  on südantvallutavad koogid, küpsised ja muud magusad hõrgutised.  

Proovige ka Mamo-keti kohvikute pakutavat. Mamo kohvikud asuvad kõik kesklinnas, Liivalaia, Roosikrantsi ja Tornimäe tänaval. Eesti esimene tervislikule toidule keskendunud kohvikukett on suurepärane koht tervisliku kiirtoidu sõpradele. 
Veganitele sobivad road on Mamos selgesti märgistatud ja neid roogi on piisavalt. Kohvikud on äripäeviti avatud juba varajastest hommikutundidest kuni tööpäeva lõpuni, tegemist on eelkõige lõunasöögikohaga. 

Taimetoidule ja gluteenivabadele toitudele on pühendunud ka üliarmas kesklinna kohvik-raamatupood GreenBakery.ee. Siit leiab laia valiku taimetoite ning gluteeni- ja suhkruvabu kooke ning küpsiseid. Argipäeviti pakutakse buffet-stiilis lõunat. Soojemate ilmadega saab kohvi ja kooki ka õues nautida.