VisitTallinn veebilehe paremaks sirvimiseks soovitame kasutada uuemat brauserit (Google Chrome).


Sulge
TÄNA 3..7
HOMME 4..8
ÜLEHOMME 2..7
 

Fotograaf: Vegan Restaurant V

Fotograaf: Vegan Restaurant V

Fotograaf: Vegan Restaurant V

Fotograaf: Von Krahli Aed

Fotograaf: Vegan Restaurant V

Tallinna võrratud taimetoidurestoranid

Lisa lemmikute hulka Sinu lemmik!

Autor: Terhi Pääskylä-Malmström  •  11.10.2018

Kaugel on ajad, mil Tallinnas pakuti taimetoitlasele lihasuppi ja restorani arvates oli tegemist taimetoiduga, olid ju supi sees lisaks lihale ka köögiviljad… 


Tänapäeval tuntakse erinevaid toiduvalikuid oluliselt paremini. Viimaste aastate jooksul on tuntuks ja laialt kättesaadavaks saanud eriti laktoosi- ja gluteenivabad tooted, lisaks pakutakse head-paremat ka kõiki loomseid saadusi oma toidusedelil vältivatele veganitele.  

Tänapäeval on Tallinnas mitmeid vegansõbralikke ja ka pelgalt vegantoitu pakkuvaid restorane, mille taimepõhiseid hõrgutisi on oodatud nautima absoluutselt kõik hea toidu austajad. 

Vanalinna veganrestoranid

Vanalinna romantilisel, oma uhke kaevu poolest tuntud Rataskaevu tänaval asuv Vegan Restoran V lõi uksed valla 2014. aasta kevadel. Toona oli V kujul tegemist Tallinna ja terve Eesti esimese veganrestoraniga. Aastate jooksul on V-st saanud Tallinna veganrestoranide kroonijuveel, lisaks on ta pälvinud mitmeid taimetoiduauhindu. 

V menüü koosneb ainult taimeriigi saadustest, mis aga ei tähenda kaugeltki seda, et ka mitte vegan ei võiks lasta toidul hea maitsta. Aeg-ajalt vahetuvas menüüs on umbes viis eel- ja pearooga ning mõned supid, salatid ja magustoidud. Vitriin on lookas hõrgutavatest kookidest-muffinitest ja joogivalikust leiab mahlasid-smuutisid, teesid-kohve ning kvaliteetseid veganveine ja -õllesid. V hõrgud toidud pakatavad positiivsusest ja annavad igaühele võimaluse unustada vegantoiduga seotud eelarvamused. Omaette näitajaks on seegi, et tegelikult kuulub V ka paljude lihasõprade lemmikrestoranide hulka.

Stiilse kujundusega restoranisaalis on 30 istekohta, mis on peaaegu alati viimase toolini hõivatud. Seetõttu tasub kohad ette helistades varakult reserveerida. Juhul kui vabu laudu pole, pole siiski põhjust nukrutsemiseks. Naaberrestoranid Von Krahli Aed ja Rataskaevu 16 pakuvad samuti mitmeid täiesti taimseid toite. 

Vanalinna teisel serval, Laia ja Pagari tänavate ristil asuv Kohvik Inspiratsioon on V-le sarnaselt täiesti taimetoidukoht. Suppide, salatite, vrappide ja hamburgerite kõrval on menüüs väikest näksimist ning magusaid kooke kohvi kõrvale. Külmadest jookidest tasub proovida värskeid smuutisid ning veine ja käsitööõllesid. 

Inspiratsioon asub hiljuti restaureeritud majas, milles paiknes nõukogude aastatel KGB kardetud peakorter. Seal toime pandud ülekuulamised tekitasid paljudele eestlastele tuska ja kannatusi. Nüüd on KGB vangikongid muudetud hinnatud muuseumiks, mis peegeldab maja kohutavat ajalugu ohvreid austades ja külastajaid sügavalt puudutades.

Retro-, öko- ja tervisekohvikud

Vanalinna Müürivahe tänaval asuv kohvik Must Puudel pole mitte vegan, kuid see on siiski väga vegansõbralik. Loomseid saadusi vältivatele kundedele on seal palju pakkuda ja vajadusel on toite võimalik ka oma soovide järgi kohandada. Boheemlaslik kohvik-restoran koosneb neljast erinevas stiilis saalist ning siseõuel laiuvast suveterrassist. Mööbel on retro kuubis, aknalaudadel kõrgub virnade kaupa vanu ajalehti-raamatuid ning taustaks mängivad peamiselt Eesti hitid. Eriti nädalavahetustel esineb restoranis kohalikke muusikuid ja diskoreid – sellistel õhtutel läheb vaja ka piletit ja tantsukingi.  

Oma ilusa pargi ja lossi poolest tuntud Kadriorus ootab külastajaid populaarne kohvik-restoran NOP. NOPi fookuses on ökotoit, millele lisaks on menüüs ka palju veganportsjoneid. Kohviku väikesest poest on võimalik head-paremat ka kodukööki kaasa osta.  

Vanast tehasemiljööst modernseks linnasüdamikuks muutunud Rotermanni kvartalis asuv pisike Purée on koduselt õdus tervisebaar, kus pakutakse ainult taimetoitu. Paljud toidud sobivad ka veganitele. Purées tasub tingimata proovida ka ülimaitsvaid, tervislikke smuutisid. 

Külastamist väärt on ka Mamo kohvikud Tornimäe, Liivalaia, Veerenni ja Valukoja tänavatel. Eesti esimene tervisetoidule keskendunud kohvikukett on kindel koht kõigile neile, kes otsivad kõrge toitainesisaldusega kiirtoitu. Vegantoidud on märgistatud selgelt ja neid on mitmeid. Kohvikud on avatud argipäeviti hommikust varajase õhtuni. 

Bussiga buffet’sse

Juhul kui soovid rohkesti valikuvõimalusi, sõida bussiga vegan-buffet’sse mõne kilomeetri kaugusele kesklinna melust. 

Kristiines paiknev Bliss on modernses büroohoones asuv avar ja valgusküllane taimetoidule spetsialiseerunud buffet-restoran. Laias valikus on iga päev üle saja erineva toidu, mille hulgas on ka rohkesti veganvariante. Toit valitakse Rootsi lauast ise ja selle eest makstakse kaalu järgi. Ka kookide, küpsiste ja teiste magustoitude seas on veganitele sobivaid hõrgutisi. 

Pirita vanas olümpiapurjespordikeskuses asuv, 1980. aasta olümpiamängude maskoti järgi nime saanud vegankohvik Vigri avatakse suviti juba hommikusöögiks. Keskpäeval kaetakse aastaajast sõltumata Rootsi laud, mille toitude eest makstakse kaalu järgi. Toidud on iga päev erinevad – nii külmi kui sooje toite on tavaliselt umbes seitse. Magusasõbrad saavad kõhu täis ka toortortidest ning ahjusoojadest pirukatest-saiadest. Saadaval on ka nisu- ja suhkruvabu küpsetisi. 

Põhja-Tallinna veganpärlid

Viimase kui detailini uuendatud Balti jaama turul on veganitele palju süüa. Veg Machine on väike, sümpaatne toiduputka, mille iga päev muutuvas menüüs on kaks tänavatoiduportsjoni, üks neist tavaliselt hamburger. Sööjate jaoks on varutud paar lauda ja mõned letiäärsed pukid.  

Balti jaama turul asub ka hulgaliselt veganvõimalusi pakkuv Jaapani restoran Tokumaru. Proovi kasvõi vegansushit ja toitvaid riisikausse! Rohkesti tänusõnu pälvinud restorani võib leida ka Solarise keskusest.  

Toormoor on Balti jaama turul paiknev vegan- ja toortoidule keskendunud kohvik. Selle valikus on soolast ja magusat nii kohapeal söömiseks kui ka kaasa võtmiseks. 

Kohe turu kõrval asuv Burger Box meelitab veganeid näiteks oma falafelburgeriga. Veidi kaugemalt leiab Ülo, vanamoodsa mehenimega trendika peamiselt taimetoidurestorani, kus ei ole siiski unustatud ka liha- ja kalasõpru. Lähedal asuvalt Telliskivi tänavalt on leida seevastu Noodle Boxi, mis on spetsialiseerunud Aasia päritolu vegantoidule.   

Telliskivi loomelinnakus asuv SIIN on taimetoitu serveeriv take-away restoran, mille valikust sobib suurem osa ka veganite toidurežiimiga. Restoran on avatud argipäeviti varahommikust kuni pärastlõunani. 

Jätkates edasi Pelguranna suunas, tasub peatuda hurmavas Ristikheina kohvikus. Vanas puitmajas asuva kohvik-restorani menüüs on alati ka vegansõbralikke toite ja vitriinis ülihõrku vegantorti. 

Kohvisõbrale

Lisaks selles artiklis mainitud kohtadele pakuvad peaaegu kõik Tallinna suuremad kohvikud ja kohvikuketid – näiteks Caffeine, Coffee In, Epic Coffee, Gourmet Coffee, Kehrwieder ja Reval Cafe – taimsete piimadega valmistatud kohvijooke. Tihti on valikus ka vähemalt üks veganitele sobiv koogi- või tordilõik. 

Leia veel rohkem restorane Eesti Vegan Seltsi kogutud soovitustest siin.  

Teile võiks veel meeldida