Tallinn pöörab üha enam tähelepanu ligipääsetavusele ja peab oluliseks lastega perede, eakate ja erivajadustega inimeste vajadusi linna külastamisel. Tallinn pakub mitmekülgseid võimalusi vaba aja veetmiseks, kuid meeldiva reisikogemuse saamiseks on oluline eeltöö – mõtle läbi oma ootused ning ära pelga ka oma erivajadustest ning soovidest teenusepakkujatele teada anda.
Linna külastamisel ning tegevuste planeerimisel on sulle abiks Tallinna Turismiinfokeskuse töötajad, kes jagavad asjakohast infot ligipääsetavate turismiatraktsioonide, majutuse, tualettide, transpordi, vajalike kontaktide, kuid on ka abiks muude küsimuste osas, mis reisi käigus võivad tekkida.
Tallinna Lennujaam
Tallinna Lennujaam on ligipääsetav, asub kesklinna lähedal ning on hästi ühendatud ühistranspordiga. Lennujaamast kesklinna viib kõige paremini trammiliin nr 4, mida teenindavad ainult madalapõhjalised sõidukid. Trammides on häälteavitus ja infotablood, mis teavitavad reisijaid peatustest ning sellest, millisel marsruudil tramm liigub. Lennujaamas on hea ligipääs ka taksodele, piisavalt võimalusi parkimiseks ning olemas on ka spetsiaalselt märgistatud parkimiskohad puuetega inimestele.
Tallinna Sadam
Tallinna Sadama reisiterminalid asuvad samuti kesklinna naabruses, kesklinna saab jalutada, kuid tuleb arvestada, et läbitav distants on umbes 600 m. Reisiterminale teenindab madalapõhjaline bussiliin bussi nr 2, mis ühendab omavahel Lennujaam-Kesklinn-Reisisadama. Umbes 600 m kaugusele A-terminalist jääb ka Linnahalli trammi- ja bussipeatus. Reisiterminalid on hästi ligipääsetavad ning infotablood annavad vajalikku teavet ja juhiseid pardalemineku kohta (hetkel käimas remonditööd, seega palume arvestada mõningase ebamugavusega).
Tallinna Bussijaam
Tallinna Bussijaam asub kesklinna vahetus läheduses, kuhu pääseb nii trammide 4 ja 2 kui ka erinevate bussidega. Bussijaamas on tagatud erivajadustega inimestele hea ligipääsetavus, sealhulgas busside saabumiste ja väljumiste platvormidele. Kui vajad bussijaama territooriumi liikumisel abi, siis tuleb bussijaama personali oma erivajadusest informeerida vähemalt 36 h ette. Bussijaama peatuste ja ootesaalide infotabloodelt leiad vajaliku info väljumiste kohta.
Balti jaam
Balti jaam jääb Vanalinna lähedusse ning on ligipääsetav. Reisirongide ooteplatvormid ning Eesti sisesed Elroni rongid sobivad kasutamiseks nii liikumis-, nägemis- kui kuulmispuudega reisijaile. Rongides on rahvusvaheliste sümbolitega tähistatud istmed erivajadustega reisijaile ning spetsiaalsed ratastoolikohad. Ratastooliga saad siseneda C-ala uksest (tähistatud suure C-ga), millel on spetsiaalne astmelaud ning madalamal kõrgusel asuv ukse avamise nupp, samas on ka ratastooliga ligipääsetav tualettruum. Nägemispuudega reisijate informeerimiseks on Elroni rongides häälteavitus rongi marsruudist, saabuvast ja järgnevast peatuse ning eriolukordadest. Kuulmispuudega reisijaile on Elroni rongides infotablood, millelt saab jälgida rongi marsruuti, saabuva ja järgneva peatuse nime, samuti infot eriolukordadest. Balti jaama läheduses on nii trammi-, bussi-, ja trollipeatused, mida teenindavad ka madalapõhjalised sõidukid.
Tallinna kesklinn on kompaktne ning võimaldab edukalt liikuda jalgsi. Viimastel aastatel on üha enam pööratud tähelepanu jalakäijate takistusteta liikumisele, samas ei ole kindlasti Tallinna kõik tänavad ja kõnniteed võrdselt ligipääsetavad. Helilisi valgusfoore on pigem vähe ning need on enamasti kesklinna piirkonnas, samuti puuduvad spetsiaalsed juhtteed nägemispuudega inimestele. Hea ülevaate kesklinna ligipääsetavusest annab
kaardirakendus, kus leiab muuhulgas infot ka invaparkimiskohtade ja -tualettide kohta.
Ühistransport
Linnas on mugav liikuda ka
ühistranspordiga, nii trammi, trolli kui ka bussiga, mis on üldiselt ligipääsetavad.
Sõidugraafikutes on madalapõhjalised sõidukid märgitud allatõmmatud joonega. Kui vajad ühistranporti sisenemisel abi, siis abistab sind sõiduki juht.
Tallinna ühissõidukite numbrid asetsevad esi- ja tagaosas, need on elektroonilised ja tumedal taustal erksavärvilised. Kõigis ühistranspordipeatustes on sõidugraafikud, mis näitavad bussi marsruuti ja järgmist peatusi, mitmetes peatustes on ka elektroonilised reaalajas infotablood. Peatusi teavitatakse läbi valjuhääldi ning uuemates sõidukites dubleeritakse vastav teave infotabloodel. Juht- ja abikoerad võivad ühistransporti siseneda ilma suukorvita.
Parkimine
Puuetega inimestele on parkimine Tallinna
avalikus ruumis tasuta juhul, kui auto on korrektselt märgistatud puudega inimese parkimiskaardiga. Eraparklad puudega inimestele tasuta parkimist aga ei võimalda ning tasuda tuleb vastavalt hinnakirjale.
Takso
Takso leidmisega Tallinna kesklinnas ja selle läheduses probleeme ei teki, kuid invatakso teenust pakuvad vähesed taksofirmad. Arvesta, et takso tuleb tellida aegasasti, vähemalt 12 tundi enne sõitu. Tallinnas teenindavad erivajadustega inimesi näiteks
Tulika Takso,
Termak ja Bolt (nn
Assist kategooria).
Majutus
Suuremates majutusasutustes on olemas vajalikud teenused ja kohandatud ruumid liikumispuudega inimestele. Nägemis- ja kuulmispuuetega inimeste teenindamiseks erilahendused üldiselt puuduvad. Kuid anna kindlasti kõigist oma soovidest teada juba tuba broneerides – hotellid püüavad anda endast maksimumi vajalike kohanduste tegemiseks. Kindlasti pea meeles, et isegi suuremates hotellides on liikumispuudega inimese vajadustele kohandatud hotellitubasid vaid 1-2, seega tasub broneeringud teha aegsasti. Väikemates majutusasutuses ligipääsetavad numbritoad enamasti puuduvad.
Kaubanduskeskused, toidupoed ja söögikohad
Uued
kaubanduskeskused, restoranid ja toidupoed on igati ligipääsetavad, samuti on olemas spetsiaalsed invatualetid. Väiksemad poed ja söögikohad ei ole enamasti ratastoolikasutajatele ligipääsetavad. Seetõttu tasub enne külastust uurida ligipääsetavuse tegeliku olukorra kohta.
Toitlustusasutused, poed ja teised ühiskondlikud asutused lubavad nägemispuudega inimestel liikuda siseruumides koos juhtkoeraga.
Toitlustusasutust külastades teavita vajadusel personali oma erivajadustest, sh näiteks võimalikest allergiatest või muust toitumisega seonduvast. Enamasti on toitlustusasutustel vajalikud teadmised ja oskused, kuidas menüüd kohandada vastavalt sinu vajadustele.
Suuremad muuseumid ja meelelahutusasutused on ligipääsetavad. Väiksematesse muuseumidesse, sh ajaloolistesse hoonetesse ei ole ratastooliga ligipääsetavus enamasti tagatud, samuti ei ole muuseumi eksponaatide osas üldiselt kohandusi nägemis- ja kuulmispuudega inimestele. Osaliselt leiad infot ligipääsetavuse kohta ka meie lehekülje
vaatamisväärsuste rubriigist.
Nii kinod kui ka suuremad Tallinna teatrid ja kontserdipaigad on ligipääsetavad liikumispuudega inimestele. Kuid kindlasti tasub ligipääsetavuse võimaluste kohta uurida konkreetsest asutusest, et tagada maksimaalselt meeldiv kultuurielamus. Kuulmispuudega inimestele on osadesse teatritesse paigaldatud induktsioonsilmus (
Tallinna Linnateatri Põrgulava,
Eesti Draamateatri suur ja väike saal). Nende kasutamiseks pöördu teatri personali poole.
Rahvusooper Estoniasse on paigaldatud lava kohale ekraan, kust saab lugeda võõrkeelse etenduse eestikeelset tõlget.
Üldiselt pakuvad kultuurisasutused ka soodustusi puuetega inimestele ja nende saatjatele. Uuri lähemalt asutuste kodulehekülgedelt.