Kus "Tenet" filmiti? - Peamised võttepaigad Tallinnas ja kuidas neid leida

  Christopher Nolani uues filmis „Tenet“ on olemas kõik, mida üheks põnevaks seiklusfilmiks vaja: rahvusvahelised salaagendid, pingelised märulistseenid ja mäng ajaga. Filmivõtted toimusid seitsmes erinevas riigis üle maailma, sealhulgas ka Eestis. Artiklist leiad „Teneti“ kõige olulisemate Tallinna-stseenide toimumiskohad (filmi sisu reetmata) ning ka väikseid lisavihjeid, kus võis võtteperioodil pealinnas kohata Christopher Nolanit, John David Washingtoni, Robert Pattinsoni, Elizabeth Debickit ja Hoyte van Hoytemat.

  „Teneti“ võttepaigad Tallinnas

  Linnahall: „Kiievi ooperimaja“


  Algselt V.I. Lenini nimelise Tallinna Kultuuri- ja Spordipaleena tuntud mastaapne Linnahall valmis Moskva 1980. aasta suveolümpiamängude raames toimunud Tallinna purjeregatiks. Megastruktuuri muljetavaldav amfiteater sobib ideaalselt filmi pingeliseks algustseeniks. 

  Linnahall pääseb lihtsalt jala või trammiga nr 1 ja 2 (peatus Linnahall).
   
  Hea teada: kuigi Linnahall on hetkel publikule suletud ja ootab renoveerimist, saavad huvilised Eesti Arhitektuurikeskuse ekskursioonidel hoonesse sisse piiluda – vaata toimumisaegu ja osta pilet aadressilt Fienta.com. Linnahalli katuselt avanevad lisaks imekaunid vaated merele, sadamale ja keskaegsele vanalinnale

  Teneti võttepaigad Tallinnas: Linnahall, filmis Kiievi ooperimaja. Foto: Georg Svidlov
  Foto: Georg Svidlov

  Tallinna sadam ja linna imeline siluett


  Legendaarse Tallinna silueti koos keskaegsete tornide ja moodsate pilvelõhkujatega tunneb filmis ära ilmselt iga eestlane. Kui vaatad tähelepanelikult, leiad kaadrist ka kahe peamise Soome suunal tegutseva laevandusettevõtte, Tallinki ja Viking Line'i laevad. 

  Hea teada: lihtsaim viis Tallinna nn kilukarbisiluetti imetleda on jalutada Reidi teel või Pirita promenaadil, mis algab kesklinnast ja lõpeb Pirita rannas. Või miks mitte nautida vaadet merelt: paadiekskursioonil või päikeseloojangukruiisil Tallinna lahel? 

  Teneti võttepaigad Tallinnas: päikeseloojang Tallinna lahel ja vaade sadamale Foto: Kaupo Kalda
  Foto: Kaupo Kalda

  Maarjamäe memoriaal


  Pirita promenaadil jalutades jääb kindlasti silma Nõukogude Liidu kaitsjatele pühendatud 1970. aastatest pärinev obelisk ja arhitektuuriansambel. Just sinna viiv sillutatud rada koos kujuga „Hukkuvad kajakad“ on taustaks ühele „Teneti“ tüüpilisele krüptilisele vestlusele. 

  Kui eelistad kasutada ühistransporti, saab Maarjamäele sõita bussidega nr 1A, 5 või 8 (Maarjamäe peatus), mis viivad kesklinnast mälestusmärgini umbes 20 minutiga.

  Hea teada: Maarjamäe on ideaalne sihtkoht ajaloo- ja filmihuvilistele. Lisaks nõukogudeaegsele arhitektuurikompleksile asuvad samas piirkonnas muljetavaldav kommunismiohvrite memoriaalEesti Ajaloomuuseum (Maarjamäe loss) ja Filmimuuseum. Viimast külastas oma vabal ajal muide ka Nolan ise. 

  Teneti võttepaigad Tallinnas: Maarjamäe memoriaal Foto: Georg Svidlov
  Foto: Georg Svidlov

  Kumu kunstimuuseum: „Oslo vabasadam“ 


  Soome arhitekti Pekka Vapaavuori kavandatud kõigutamatult rahulik ja väärikas Kumu on Eesti kunstimuuseumi peahoone. Filmis teeb Kumu rolli fiktiivse Oslo vabasadamana: Robert Pattinson ja John David Washington jalutavad ringi muuseumi aatriumis. 

  Kumusse jõuad kõige kiiremini trammiga nr 1 või 3 (peatus: Kadriorg). Trammipeatusest saab muuseumi jalutada või sõita kohale isejuhtiva bussiga.

  Hea teada: muuseumi külastades vaata kindlasti ringi ka Kadriorus, Eesti ühes kauneimas pargis, mille Peeter Suur rajas kingituseks oma naisele Katariina I-le. Lisaks Kumule asuvad piirkonnas ka mitmed teised kunsti-, kirjandus- ja lastemuuseumid. 

  Teneti võttepaigad Tallinnas: Kumu kunstimuuseum, filmis Oslo vabasadam. Foto: Kadi-Liis Koppel
  Foto: Kadi-Liis Koppel

  Laagna tee


  Laagna tee ehk kanal, nagu kohalikud seda kutsuvad, ühendab kesklinna Lasnamäega – endise nõukogude näidismikrorajooni ja Tallinna suurima linnaosaga, kus tänapäeval elab üle 100 000 inimese. „Teneti“ filmimiseks suleti liikluseks peaaegu kogu tee - just siin toimus juba filmi treileristki tuttav peadpööritav tagaajamisstseen. 

  Parim viis Laagna teest ülevaadet saada on mõnel kanalit ületaval sillal, näiteks Pae, Lindakivi või Saarepiiga ülekäigul. Lasnamäele saab lihtsalt bussiga: Laagna teel sõidavad regulaarselt näiteks nr 67 ja 68 (Pae sild – Paesilla peatus, Lindakivi sild - Kotka kaupluse peatus, Saarepiiga sild - Laagna peatus).  
    
  Hea teada: kui aega on vähe, siis Kumu teine sissepääs Valgel tänaval asub vaid viie minuti kaugusel Laagna tee esimesest Pallasti sillast. Kuigi sild ise ei olnud „Teneti“ tagaajamisstseenides kaadris, avanevad sealt siiski head vaated Lasnamäele ja kanalile.  

  Teneti võttepaigad Tallinnas: Laagna tee Lasnamäel, kus toimus filmi legendaarne tagaajamisstseen. Foto: Kadi-Liis Koppel
  Foto: Kadi-Liis Koppel

  Liivalaia 24:  „Wermuth-Bygningeni hoone“ 


  Liivalaia ääres paiknevas 1970ndate aastate büroohoones asus veel hiljuti kohtumaja, kus toimusid mitmed Eesti ühiskonnas palju kõneainet pakkunud kohtuprotsessid. Praegu on maja tühi ja külastajatele suletud, kuid hoone fassaadil võib veel märgata kohta, kus võtete ajal rippus silt „Wermuth-Bygningen“.

  Teneti võttepaigad Tallinnas: endine Liivalaia tänava kohtumaja, filmis Wermuth-Bygningeni hoone. Foto: Kadi-Liis Koppel
  Foto: Kadi-Liis Koppel

  Pärnu maantee


  Kas tunnete filmis ära Pärnu maantee ja Roosikrantsi nurga? Või hoopiski mõne tänaval paikneva poe või restorani? Hüpake Kosmose peatusest Tallinna puna-valgele trammile ning sõidategi nagu filmikangelased Washington ja Pattinson. 

  Pärnu maantee ja Roosikrantsi nurk on Vabaduse väljakust või Wermuth-Bygningeni hoonest vaid 5–10-minutilise jalutuskäigu kaugusel. 

  Teneti võttepaigad Tallinnas: Pärnu maantee ja puna-valge tramm kesklinnas. Foto: Kadi-Liis Koppel
  Foto: Kadi-Liis Koppel

  Raudteetrassid Telliskivi loomelinnaku lähedal


  Washingtoni pingelise raudtee-stseeni täpset asukohta ei ole me siiani suutnud päris kindlaks teha. Kindel on aga, et taustal paistavad Tallinna vanalinna kirikutornid ning kaugel ei ole ka Telliskivi loomelinnak, linna üks popimaid ajaveetmispaiku.

  Paljassaare sadam


  Osa stseene on väidetavalt filmitud Paljassaare poolsaarel paiknevas sadamas, kuhu saab kesklinnast bussi (nr 73,  (30 minutit) või trammiga (nr 1 ja 2, Telliskivist 20 minutit). 

  Hea teada: tööstussadam ei kõla vaatamisväärsusena just kõige ahvatlemalt, küll aga on seda Paljassaaare poolsaar: siit avanevad kaunid (ja vähemtuntud) vaated Tallinna lahele, jalutada saab liivarannal ning loodust nautida hoiualal.

  Hotell Hilton Tallinn Park


  Hiltoni hotelli kuldbeežides toonides sviit ja Tallinna linnavaade on taustaks ühele mitmetest Pattinsoni ning Washingtoni tõsistest vestlustest. Kuulujutud räägivad, et hotellis peatusid ka osad filmimeeskonna võtmeisikud…    

  Teneti võttepaigad Tallinnas. Hiltoni hotelli sviit linnavaatega. Foto: Hilton Tallinn Park Hotel
  Foto: Hilton Tallinn Park Hotel

  Einesta nagu Teneti staarid Tallinnas

  Võimalus külastada samu baare ja restorane nagu Hollywoodi superstaarid ei tule just tihti ette, seega tasub seda Tallinnas kindlasti kasutada! Alt leiad loetelu baaridest ja restoranidest, mida Elizabeth Debicki, John David Washington, Robert Pattinson, Christopher Nolan ja teised näitlejad pealinnas veedetud nädalate jooksul kuuldavasti külastasid. 

  F-hoone

  Kohalike seas populaarne F-hoone on trendikas ning võrdlemisi taskukohane baar Telliskivi loomelinnakus. 

  Leib

  Vanalinnas paikneva Leib resto fookuses on kohalik värske tooraine ning kaasaegne Eesti köök. Restoranil on varuks ka tõeline salatrump: linnamüüri äärde peitunud imekaunis aed. 

  Rataskaevu 16

  Rataskaevu 16 restorani kiidavad kohalikud nii maitsva Eesti-hõngulise menüü, hea teeninduse kui ka sooja atmosfääri pärast. Ka asukoht vanalinnas on kahtlemata boonus.  

  180°

  Mereäärne 180 kraadi pakub tõelist fine dining toiduelamust linna ühes uuemas piirkonnas Noblessneris

  Wrap'n'Roll - Balti jaama turu toiduala

  Balti jaama turu toidutänaval asuvast kohvikust saab kaasa haarata - nagu nimigi ütleb - maitsvaid vrappe. Kahtlemata mugav võimalus end võtete vahel (või rongi oodates) veidi turgutada. 

  Hea teada: kuula, mida Teneti näitlejad ja režissöör rääkisid "Ringvaatele" Tallinnast ja siinsetest toidukohtadest.