Tallinn kannab alates 2022. aastast UNESCO muusikalinna tiitlit. Muusikaga sügavalt seotud Eesti pealinn on õitsev kultuurikeskus ja UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluva laulupeo kodupaik, mis toob kokku kogu rahva. Tallinn on pidevalt muusikast tulvil – rahvusvahelistest muusikafestivalidest hubaste džässiklubideni.
Mis teeb Tallinnast muusikalinna?
Muusika on algusest peale olnud viis, kuidas eestlased on säilitanud oma kultuuri ja ühtekuuluvustunnet. Enne kirjutamisoskuse levikut kandsid meie kultuuri põlvest põlve edasi suulised lood, mida esitati sageli lauludena. Laulupeod sündisid rahvuslikul ärkamisajal sidemest oma maaga ja inimestevahelisest ühtsustundest, mis viis iseseisvuse väljakuulutamiseni 1918. aastal. Alates ajast, mil Tallinn sai 1928. aastal laulupidude koduks, on linn meie kultuuri edasi kandnud ja säilitanud ühel kõige olulisemal viisil.
See kordus külma sõja lõpus ja Nõukogude Liidu lagunemise ajal, kui sajad tuhanded eestlased kogunesid Tallinna lauluväljakule, et režiimile rahumeelselt lauldes vastu astuda.
Tallinn on ka heliloojate ja uue muusika linn, mis on olnud mitme ainulaadse muusikastiili sünni juures. Just Tallinnas töötamise ajal lõi Arvi Pärt oma isikupärase tintinnabuli stiili, mis tegi temast maailma esitatuima elava klassikalise muusika helilooja. Tänu helilooja Veljo Tormisele said hääbuva traditsiooniga regilaulud värske kuju süvamuusika abil. Tänapäeval on regilaulud mõjutanud mitmeid muusikastiile alates klassikalisest kuni pop- ja rokkmuusikani.
Aasta täis suurepäraseid muusikasündmusi
Tallinn on silmapaistvate rahvusvaheliste festivalide kodupaik. 1990ndate alguses tagasihoidlikult alanud Jazzkaar on tõusnud üheks olulisimaks džässifestivaliks Põhja-Euroopas. Maailmatasemel artistid kogunevad kevadel Tallinna, et esitada kõige paremat ja uuemat džässmuusikat. Iga-aastane Tallinn Music Week (TMW) on rahvusvaheline festival, mis ühendab mitmekülgse kontserdivaliku ulatusliku konverentsiprogrammiga. Eesti Muusika Päevad esitleb Eesti nüüdismuusika paremikku.
Iga päev ei ole festival, kuid elava muusika nautimiseks sobiva koha leidmine ei ole Tallinnas keeruline. Peale suuremate kontserdisaalide esitatakse elavat muusikat ka restoranides, kohvikutes ja väiksemates klubides. Nimekirja kõikidest Tallinnas toimuvatest kontsertidest leiate meie sündmuste kalendrist.
Tallinna muusikaline ajalugu on väga põnev. Huvilistel soovitame külastada Tallinna vanalinnas asuvat Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi, mis vaatleb Eesti ajalugu muusika ja lugude kaudu.
Tallinna lauluväljaku uus külastuskeskus heidab valgust Tallinnas toimuvate laulupidude ajaloole 20. ja 21. sajandil. Lisaks jutustab külastuskeskus loo laulvast revolutsioonist ning esitleb põnevaid mälestusesemeid ja kirjapanekuid sellest Eesti ajaloo ühest olulisemast ajast.