Tallinna Raekoja platsi ja jõulukuuse lugu

  Raekoja plats on olnud keskajast alates Tallinna all-linna keskpunkt, kauplemise koht ja peoplats. Just siit saavad alguse vanalinna vanimad tänavad: Apteegi, Dunkri, Kinga ja Kullassepa tänav, Saiakang, Vanaturu kael, Voorimehe ja Raekoja tänavad. Raekoja platsi ääres asub ka kaks märgilist ehitist: Põhja-Euroopa kõige paremini säilinud keskaegne gooti stiilis raekoda, mis sai praeguse kuju 1404. aastal, ja Raeapteek - Euroopa üks vanemaid püsivalt tegutsenud apteeke aastast 1422. 

  Talvisel ajal on Raekoja platsil eriline roll jõulude ajal, selgi puhul saame rääkida ajaloolisest järjepidevusest ning traditsioonide hoidmisest. Tallinna Raekoja platsile püstitati kuusk Mustpeade vennaskonna poolt esmakordselt 1441. aastal, teadaolevalt on see maailma vanim jõulupuu avalikus linnaruumis.

  Raekoja platsi jõulukuuse traditsioon ja selle hoidmine on tallinlastele väga oluline, sest ilma jõulupuuta jääks õige jõulutunne olemata.  

  Milline kuusk valida?

  Vanalinna südamesse, Raekoja platsile ei sobi lihtsalt igasugune puu. Kuuse valimine on väga põhjalik ettevõtmine, mille käigus otsitakse välja see ainus ja õige, terve Eesti tähtsaim jõulupuu.

  Kuusele kuulutatakse igal sügisel konkurss. Sobilik puu peab olema vähemalt viiekorruselise kortermaja kõrgune, mitte vähem kui 15 meetri kõrgune, kahar ja ühtlaselt tihe, samuti peaks tulevane jõulupuu kasvama ligipääsetavas kohas ja mitte kaugemal kui 150 kilomeetrit Tallinnast.

  Kuusk tuuakse ja püstitatakse Raekoja platsile umbes nädal enne esimest adventi. Kuuse toomist juhib jõuluvana ja turvab politsei ning sellest on kujunenud lausa üleriigiline meediasündmus. 

  Jõulukuuskede viimase viie aasta kronoloogia: 
  2020 – tänavune kauneim kuusk saabub Pääskülast ning seatakse Raekoja platsile üles novembri teises pooles. 
  2019 – jõulukuusk leiti Tallinnast ja Kristiine linnaosast Rõika tänavalt. 
  2018 – kuusk tuli Tallinnast Kristiine linnaosast. 
  2017 – 150 aastat vana Saare perekonnale kuulunud kuusepuu leiti Tallinnast 30 km kauguselt Vääna-Jõesuust. See oli ka ainuke kuusk sel aastal, mis 14 kandidaadi seast täitis kõik „missivõistluse“ tingimused. 
  2016 – kuusk tuli Raplamaalt, Liivapõllu talust, olles küll seitsme meetri võrra madalam kui kõigi aegade kõrgeim puu, kuid erakordselt kahar ja ilus. 

  Advendiküünal ja jõulurahu

  Esimesel advendil, 29. novembril 2020 kell 14:00 süütavad linnapea ja Tallinna praost Raekoja platsil oleval jõulukuusel jõuluküünla, tähistades sellega jõuluhooaja algust linnas.

  Jõululaupäeval, 24. detsembri keskpäeval kuulutab Tallinna linnapea Raekoja aknalt välja jõulurahu, mis kestab  kogu maal nuudipäevani 13. jaanuaril. Jõulurahu kuulutamine on üks ilusamaid ja vanemaid Skandinaavia jõulutraditsioone, mis ulatub 17. sajandisse Rootsi kuninganna Kristiina aega. 

  Pärast jõulurahu väljakuulutamist algab rõõmus jõulupühade aeg, mil kõige tähtsam on koosolemine oma lähedastega, kas siis kodus või linna jõuluüritustest osa võttes.  

  Lisavihje: kas teadsid, et jõuluperioodil on üle Tallinna püsitatud palju omanäolisi kuusepuid? - Vaata, kas leiad kõik üles!