Muinasjutulised jõulud Tallinna vanalinnas

  Kui soovid sel aastal kogeda tõelist jõulutunnet, tule Tallinna vanalinna: Raekoja platsil särab linna kauneim jõulupuu, mitmed tänavad, hoovid ja vaateaknad on kaunistatud jõulutuledega ning kohvikutest-restoranidest tulvab sooja piparkoogi- ning glögihõngu. Keskaegsete müüride vahel toimub kümneid erinevaid pühadeüritusi, kontserte ja eriekskursioone, päris ehedad käsitööpoed on oma uksed avanud meisterdamiseks ja toidukohad pakuvad erimenüüd. Jõuluüritused pealinna südames toimuvad 29. novembrist 2020 kuni 10. jaanuarini 2021.

  Mis võiks ühel kargel talvepäeval olla veel mõnusam, kui maitse- ja kultuurielamusi täis jalutuskäik Euroopa ühes kõige paremini säilinud vanalinnas – ja seda ühtegi riigipiiri ületamata? Leia meie sündmuste kalendrist just endale sobivaimad jõulutegevused!  

  Vanalinna jõulumaa: tuledes kuusepuud, pidurüüs tänavad ja vaateaknad

  Pealinna väärikaim jõulupuu kõrgub Raekoja platsil – just siia püstitati 1441. aastal teadaolevalt Euroopa esimene avalik kuusk. Küünlad süüdatakse pidulikult esimesel advendil, 29. novembril.   

  Imeilusaid ja erilisi kuuski leiab üle terve linna, muuseumidest linnaväljakuteni. Tallinna Turismiinfokeskuse on kaunistanud Eesti Rookoondis, kelle kätetööna valmis muide ka maailma suurim rookroon, mis jõudis sel aastal ka Guinnessi rekorditeraamatusse. 

  Haara mõnest mõnusast kohvikust kaasa aurav jook,  jaluta keskaegsetel tänavatel, piilu hoovidesse ja vaateakendesse: vanalinna ja südalinna kaunistavad sel aastal ligi 70 erinevat valguskujundust, kümned jõulusõimed ning muud kunstipärased jõuludekoratsioonid.     

  Hea teada! Lund me lubada ei julge, aga uisutada saab vanalinnas iga ilmaga. Uisupark avab oma uksed juba novembri lõpus. 

  Jõuluturud ja -laadad Tallinna vanalinnas

  Raekoja plats on vanalinna süda - ja seda kindlasti ka pühadeperioodil. Alates esimesest advendist saab väljakul maitsta head ja paremat, leida nii mõndagi kingikotti ning kohtuda ühe päris erilise jõuluvanaga, kes ilmub pealinna justkui võluväel otse Põhjanabalt.    

  Lisaks toimub vanalinnas veel mitmeid teisigi jõuluteemalisi käsitöö- ja disainimüüke.  

  Jõuluüritused vanalinna muuseumides ja vaatamisväärsustes

  Muuseumid ja vanalinna vaatamisväärsused on kokku pannud põnevad temaatilised külastajaprogrammid. Nagu traditsiooniks kujunenud, saab ka sel aastal tutvuda piparkoogikunsti absoluutse tippklassiga näitusel "Piparkoogimaania", mille teemaks sel aastal mood.  

  Vaata, millistes muuseumides võib jõuluperioodil kogeda toredaid üllatusi!   

  Töötoad vanalinna meistrikodades, käsitööpoodides ja muuseumides

  Vanalinnas tegutsevad mitmed päris ehtsat Eesti disaini ja käsitööd pakkuvad poed ja meistrikojad. Advendiperioodil avavad paljud neist oma töötoad ning kunstnike juhendamisel saab meisterdada tõeliselt unikaalseid kingitusi.  

  Hea teada! Suurem osa töötubadest on ette registreerimisega. Pane end ruttu kirja, kuna kohad täituvad kiirelt.  

  Temaatilised eriekskursioonid Tallinna vanalinnas

  Jõulutuledes vanalinn pakub avastamisrõõmu nii pisematele kui suurematele külastajatele. Astu hetkeks oma tavarutiinist välja ning vaata Tallinna täiesti uue nurga alt, näiteks läbi keskaegse linnakodaniku, kodulooma või hoopiski mõne (enam-vähem) sõbraliku kummituse pilgu.  

  Linnaekskursioonid on suurepärane võimalus veeta põnevalt aega vabas õhus. Ja kui väsid ära, siis tee väike puhkepaus ja hüppa lõbusale linnarongile, mis tiirutab mööda vanalinna munakivitänavaid.  

  Kas teadsid, et Tallinna vanalinn on tõeliselt unikaalne? – UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvas linnasüdames on säilinud keskaegne tänavavõrgustik, mida ääristavad peamiselt 13. ja 16. sajandist pärinevad hooned.   

  Jõulukontserdid ja -etendused vanalinnas

  Vanalinnas toimuvatele üritustele annab erilise hõngu juurde atmosfäär – kui tihti avaneb Sul võimalus kuulata jõulumeloodiaid keskaegsete müüride vahel, vaadata lasteetendust kunagises püssirohukeldris või lausa Toompea nõlval?   

  Hea teada! Mitmed jõuluperioodil toimuvad üritused on täiesti tasuta või tuleb sissepääsuks lunastada vaid muuseumipilet. 

  Jõulukontserdid

  Jõulumaitsed vanalinna kohvikutes ja restoranides: vanalinna maitserännak

  Vanalinna eriilmelised kohvikud ja restoranid on jõuluperioodiks kokku koondanud maitsvad pakkumised: haara kaasa soodsa hinnaga jook või snäkk ning proovi pühade erimenüüd. Tule avasta põnevad vanalinna restoranid!

  Hea teada! Kasuta võimalust ja maitse roogasid mitmes erinevas kohas. Eripakkumiste eest saad koguda templeid. Kui templikaart täis, osaled loosimisel, kus võitjaid ootavad ees tõeliselt rikkalikud maitseelamused! 

  Jää Tallinna ööseks

  Unikaalne vanalinn, avarad ja põnevad muuseumid, vilgas kultuurielu, tipptasemel restoranid, mitmekülgsed ostlemisvõimalused – Tallinn on parajalt väike suurlinn, kuhu mahub palju. Võta pealinna avastamiseks aega ja broneeri endale kesklinnas soodne majutus - vaata jõulude eripakkumisi Tallinna hotellides. Ära kiirusta koju! 

  Erisoovitus tallinlasele: soovid väikest vaheldust argipäeva? Võta ette üks lõõgastav puhkusereis naaberlinnaosasse ja lase end poputada mõnes mõnusas kohalikus hotellis. 

  Päkapiku erivihje: ürituste ja tegevuste info täieneb jooksvalt. Külasta regulaarselt meie sündmustekalendrit või jälgi meid Facebookis @AvastaTallinna.  

  Hoiame üksteist

  Seoses koroonaviiruse leviku tõkestamisega tuleb toitlustus-, meelelahutus- ja kultuuriasutustes hoida gruppide vahel vähemalt kahemeetrist distantsi ning ühes seltskonnas võib viibida kuni kümme inimest (nn 10+2 reegel). Piirang ei kehti peredele ning teatri-, kino- ja kontserdisaalides, kus on kindlad märgistatud istekohad. 

  Poodides, kaubanduskeskustes ja muudes ühiskasutatavates ruumides tuleb järgida nn 2+2 nõuet: hoia distantsi ning liigu maksimaalselt kahekesi.  

  Palun pea reeglitest kinni ja jälgi ka teisi ettevaatusabinõusid: pese või desinfitseeri tihti käsi, rahvarohketes siseruumides kasuta maski ning võta arvesse erinevates kohtades kehtivaid soovitusi. Kui kasutad nutitelefoni, lae alla ka HOIA mobiilirakendus. Haigena püsi kodus. 

  Rohkem infot leiad kriis.ee lehelt. Hoiame üksteist!