VisitTallinn veebilehe paremaks sirvimiseks soovitame kasutada uuemat brauserit (Google Chrome).


Sulge
TÄNA 7..17
HOMME 7..14
ÜLEHOMME 5..10
 

Foto: Maret Põldveer-Turay

Foto: Maret Põldveer-Turay

Foto: Reimo Võsa-Targsoo

Foto: Paul Kuimet

Foto: Paul Kuimet

Kalamaja – puitmajad ja boheemlaslik võlu

Lisa lemmikute hulka Sinu lemmik!

Autor: visittallinn.ee  •  23.10.2019

See vaikne piirkond, otse vanalinna kõrval, püüab pilku oma värviliste puitmajadega. Kalamaja on olnud ammustest aegadest Tallinna peamine kalasadam. Sellele viitab ka Kalamaja nimi.

Alates 14. sajandist elasid siin kalurid, kalakaupmehed ja paadisepad. Kõik muutus aga 1870. aastal, kui valmis Tallinna–Peterburi raudtee. Linnaossa kerkisid ühtäkki tohutu suured tehased, mis tõid endaga kaasa tuhandete uute töötajate sissevoolu.

Kalamaja

Töötajate eluasemeks ehitatud puitmajadest sai Kalamaja arhitektuuripärand. Just need hooned annavad tänapäeval sellele piirkonnale unustamatu võlu. Arhitektuuriliselt kõige ainulaadsemaid kutsutaksegi Tallinna tüüpi majadeks. Neil 1920.–1930. aastatel ehitatud kahe-kolmekordsetel eluhoonetel on kaks sümmeetrilist puittiiba ja keskel kivitrepp. Praegu on Tallinnas umbes 500 sellist maja.

Huvilised võivad märgata sedagi, et osa Kalamaja vanast tööstuslikust infrastruktuurist on säilinud tänaseni. Näiteks Estonia klaverivabrik (Kungla 41) on tuntud kui üks maailma paremaid tiibklaveritootjaid. Paljusid tehasehooneid kasutatakse nüüd muul otstarbel, näiteks linna moodsa kunstielu koduna.

Kalamajas peaksid kindlasti ära käima arhitektuuri- ja ajaloohuvilised, aga ka kõik teised, kes tahavad näha Tallinna uuemat kunstimaastikku. See on üks Tallinna miljööväärtuslikest puitasumitest. Siin paikneb ka linna suurejooneline meremuuseum Lennusadam ja rahvusvaheliselt tunnustatud Stockholmi juurtega fotokunstimuuseum Fotografiska Tallinn. Noblessneri sadamalinnakust leiab aga põneva Proto avastustehase ja Kai kunstikeskuse. Perega tasub kindlasti minna ka Energia Avastuskeskusse.

Kalamaja on muutunud üha nooruslikumaks, siia on kolinud palju loomeinimesi ja see annab pitseri ka kohalikele söögikohtadele. Just Kalamaja on Tallinnas see koht, kus saab kõige paremini osa kohalike elust ja tegemistest. 

Hea võimalus seda fenomeni ise kogeda on käia Telliskivi loomelinnakus (Telliskivi 60). Tehasehooned on ajapikku muudetud populaarseks kohtumispaigaks neile, kes naudivad omanäolisi restorane, noorte Eesti disainerite töid,  kunstinäitusi, vaadiõlut, vanakraamipoode, alternatiivteatrit ja klubikülastusi. Siin asub ka üks populaarsemaid kontserdipaiku – Vaba Lava, mis on lisaks erinevatele etendustele ka linna suurimate muusikafestivalide keskuseks. Kes otsib kindlat põhjust ja aega millal Kalamaja külastada, siis tasub seda teha kas Eesti suurima asumifestivali - Kalamaja päevade või ülipopulaarse Telliskivi tänavatoidufestivali ajal.

Photo by: Kadi-Liis Koppel

Eesti tänavatoiduga saab Telliskivis tutvuda ka aastaringselt, seda DEPOO tänavatoidualal. Üheks põnevaimaks toidukohaks on kindlasti Peatus, mis on originaalkujul säilinud Moskva-Tallinn reisi- ja restoranvagunisse rajatud kohvik ja ööklubi. 

Lisaks tänavatoidualale on Telliskivi läheduses ka Balti Jaama uus turukompleks. See Eesti kaasaegseim turg koondab ühe katuse alla äärmiselt laia kaubavaliku alustades värskest turukraamist ja lõpetades tänavatoiduga. Uus turg on suuresti kogukonnakeskus, kus kohalik saab teha oma igapäevased sisseostud, aga ligitõmbava atmosfääriga, huvitava antiigivaliku ning pruulikojaga on kindlasti avastamist väärt paik ka turistile.

Tallinna asumid

Teile võiks veel meeldida