VisitTallinn veebilehe paremaks sirvimiseks soovitame kasutada uuemat brauserit (Google Chrome).


Sulge
TÄNA 7..17
HOMME 7..14
ÜLEHOMME 5..10
 

Foto: Kadi-Liis Koppel

Foto: Kadi-Liis Koppel

Foto: Kadi-Liis Koppel

Foto: Kadi-Liis Koppel

Foto: Jarek Jõepera

Kadriorg – noobel park ja kaunid kunstid

Lisa lemmikute hulka Sinu lemmik!

Autor: visittallinn.ee  •  26.02.2019

Vaikne roheline Kadriorg jääb vanalinnast mõnusa jalutuskäigu kaugusele.

Pärast seda, kui Vene tsaar Peeter I 18. sajandi alguses Baltimaad vallutas, rajas ta siia lossi koos avaliku pargiga. Ta nimetas selle ala oma naise Katariina I auks Jekaterinenthaliks (eesti keeles Kadriorg). Peeter I rajatud barokkloss koos seda ümbritsevate metsade, tiikide ja purskkaevudega on piirkonna kroonijuveel tänapäevalgi.

Kadriorg & Pirita

Järgmise kahe sajandiga sai Kadriorust elitaarne elurajoon. Parki ümbritsevate tänavate äärde ehitati kaunistustega puitmajad. Ei ole üllatav, et piirkond on mänginud rolli ka Eesti spaakultuuri varases arengus – 1813. aastal rajas doktor Benedikt Georg Witte just siia Vene impeeriumi esimese mereäärse kuurordi. Praegugi on prestiižikas omada kodu Kadriorus. Siin paiknevad ju Eesti presidendi residents ja paljud välissaatkonnad.

Kadriorg on Tallinnas jätkuvalt üks meelispaiku, kus jalutamas käia. Park paistab silma oma mitmekülgse maastikuarhitektuuri poolest, millest annavad tunnistust erisugused väiksemad aiad, nt Jaapani aed. Kadrioru pargi lähedus asub kaks tähelepanuväärset maamärki – Russalka ausammas ja Tallinna Lauluväljak. Skulptor Amandus Adamson pühendas Russalka on 1893. aastal hukkunud soomuslaeva mälestusele. Mööda Pirita promenaadi ida suunas jalutades jõuad Eesti ühe kõige tähelepanuväärsemasse paika – Tallinna Lauluväljakule. Just siit sai 1988. aastal alguse veretu vabadusvõitlus, nn laulev revolutsioon nõukogude võimu vastu. Miski ei peegelda nii hästi meie identiteeti, kui kord viie aasta jooksul toimuvad laulupeod:  34 000 esineja ja 200 000 pealtvaatajaga suurpeod on võimas vaatepilt ja hingepõhja puudutav sündmus. 

Asjata ei nimetata Kadriorgu ka kultuuripargiks, sest just siin asuvad Eesti paremad kunstimuuseumid, kahe Eesti kirjandusklassiku 1920.–1930. aastate stiilis kodud, praegused isikmuuseumid ja lastemuuseum. Kadrioru lossis eksponeeritakse Eesti väliskunsti ja 2006. aastal avatud laiahaardelises Kumu Kunstimuuseumis nii klassikalist kui ka moodsat Eesti kunsti. Igal aastal  korraldatakse Kumus ka  rahvusvahelisi näitusi. 2008. aastal pälvis Kumu Euroopa Aasta Muuseumi aunimetuse.

Tallinna asumid

Teile võiks veel meeldida