Tallinna ümbrus: saared ja muu

  Kui Tallinna külastamine ise ei ole piisav põgenemine, on linnast võimalik leida mitmesuguseid ühepäevaseid ekskursioone, mis tutvustavad teile Eesti loodust ja ajalugu. 
  Alates Tallinna lähistel meres asuvatest saartest ja lõpetades hiiglasuurte rahvusparkide või põnevate linnakestega, võimalusi kohaliku elu ja piirkonnaga tutvumiseks on palju. Sellise reisi korraldamine eeldab veidi planeerimistööd, seepärast soovitame konsulteerida turismiinfokeskusega või reisifirmaga, kellelt nõu küsida.

  Infot Tallinna lähiümbruse kohta leiate ka nendelt veebilehtedelt: www.visitharju.ee ja www.visitestonia.com.

  Saared: Aegna, Naissaar, Prangli

  Suvel sõidavad Tallinna lähistel asuvatele saartele (Aegna, Naissaar, Prangli) regulaarselt reisipraamid. Aegna ja Naissaare rikkalik militaarajalugu ulatub tagasi tsaariaega. Nõukogude ajal olid Eesti saared rangelt kontrollitud piiritsoon ja kõigile kolmele saarele oli ligipääs keeruline. Tänapäeval on saared populaarsed paigad oma looduse, eelkõige rahulike männimetsade ja eraldatud randade tõttu. 

  Naissaar on kuulus oma militaarvaremete ja kitsarööpmelise raudtee poolest. Prangli seevastu on nende kolme seas unikaalne selle poolest, et siin on säilinud 13. sajandist pärit kaluriküla-kultuur. See on ainus saar põhja-Eestis, millel on nüüdseks üle 600 aasta pidevalt elatud. Siin on endiselt väga tugevad kalapüügitraditsioonid, oma eesti keele murre, väga mitmekesine loodus ja sõbralikud elanikud. Prangli on massiturismist puutumata, siin leidub imelisi liivarandasid ja männimetsi, mille hapnikurikas õhk võib lausa uimastavalt mõjuda.


  Transport saartele:

  Aegna: 60 minutit laevaga Vesta (operaator AS Kihnu Veeteed)
  Täpsem info: www.veeteed.com
   Naissaar: 60 minutit laevaga Monica
  Täpsem info: www.monica.ee
  60 minutit laevaga Katharina
  Täpsem info: www.sunlines.eu
  Prangli: 60 minutit laevaga Wrangö
  Täpsem info: www.tuuleliinid.ee

  Viimsi poolsaar

  Kivine Viimsi poolsaar, mis asub 15 km kaugusel Tallinna kesklinnast, on ühtviisi hea pelgupaik loodusesõbrale ja suurepärane sihtkoht ajaloohuvilisele. Siinsete vaatamisväärsuste hulka kuuluvad Eesti sõjamuuseum, Rannarahva muuseum ja mereäärne Viimsi vabaõhumuuseum, mille tuumaks on ajalooline talu. 

  Viimsis leidub häid matka- ja jalgrattaradu. Selles piirkonnas asub ka mitu restorani, mis on inspiratsiooni ammutanud mereäärsest eluolust. Armsates restoranides nagu Paat, OKO ja esmaklassiline NOA, saab nautida Eesti tippkokkade loodud kohaliku köögi roogasid. 

  Viimsi ja Tallinna vahel toimib mitu ühistranspordiliini: 1A Viru keskusest, 260 Viru bussipeatusest Tammsaare pargi kõrval (minibuss), 114 Balti Jaamast.

  Lisainfot Viimsi kohta leiad www.visitviimsi.com.

  Jõelähtme vald

  Tallinna kesklinnast 24 km kaugusel asuv Jõelähtme vald on tuntud oma arheoloogilise ja ajaloolise pärandi poolest. Siin on olemas maalilised vaated käänulisele rannikule, poolsaared, loodushoiualad ja Eesti kõrgeim looduslik juga - Jägala. Kostivere karstiorus kaob jõgi maa alla ja siinsed hiiglaslikud kivirahnud on inimesi paelunud juba ammustest aegadest. Arhitektuurielamuse saate, kui külastate Püha Neitsi Maarja kirikut ning Saha kabelit.

  Aktiivsemaid puhkajaid ootab Estonian Golf & Country Club. Mereõhku ja head toitu saab aga nautida rannakülades Kaberneeme ja Neeme. Viimases asuv restoran Ruhe kostitab eestimaisete maitsetega.

  Lahemaa rahvuspark

  Tallinnast umbes 60-minutilise sõidu kaugusel (70 km Tallinna kesklinnast) asuv Lahemaa rahvuspark on kuulus oma ranniku, Käsmu ja Altja kalurikülade ja PalmseSagadi ning Vihula kaunite mõisate poolest. Viinistu kunstimuuseumis ja rahvuspargis leiab suvisel ajal aset mitmesuguseid populaarseid üritusi. Kui soovite siinse loodusega tuttavaks saada, jalutage pargis ringi ja avastage selle metsi ja soid. Teie teele jääb ka Eesti kõrgeim kosk - 50 meetri kõrgune Jägala juga.

  Paldiski linn

  Tallinnast umbes 40-minutilise autosõidu kaugusele (Tallinna kesklinnast 47 km) jääv Paldiski on ajaloohuviliste lemmiksihtkoht - nõukogude ajal asus siin rangelt kinnine allveelaeva- ja raketibaas ning kui vene sõjavägi siit 1994. aastal lahkus, muutus suur osa siinsetest ehitistest peagi varemeteks.   Aga lisaks lagunevatele sõjaväebarakkidele on Pakri poolsaar, millel Paldiski asub, külastamist väärt ka oma meeldejäävate paekivikaljude tõttu ja mitmete haruldaste kohalike liikide elupaigana. 

  Maaliline, mööda rannikut kulgev tee Paldiskisse pakub rikkalikult kauneid vaateid. Tehke peatus rohkem kui 31 meetri kõrgusel Türisalu pangal, mis on üks Eesti võimsamaid paekivikaljusid ja millelt avaneb maaliline vaade Naissaarele ning naabruses asuvale Vääna-Jõesuu liivarannale. Siin lähedal asub ka Keila Joa, kus paikneb Eesti kõrguselt kolmas kosk ja 19. sajandist pärit uusgooti stiilis mõisahoone. 

  Kauneid vaateid pakub ka Laulasmaa, populaarsete randade ala, mis on oma nime saanud "laulvate liivade" järgi. Siinne rand on suvel ujumiseks ideaalne koht, rääkimata jalutamisest või jooksust. Laulasmaa metsade vahel asub ka Arvo Pärdi Keskus, mis on kohtumispaigaks kõigile, kes tunnevad huvi helilooja muusika ja mõttemaailma vastu. Keskuses toimuvad regulaarselt ka kontserdid ning erinevad üritused. 

  Spaa protseduurideks ja lõõgastumiseks sobib hästi Laulasmaa Spa and Conference Hotel. Golfihuvilised saavad külastada Niitvälja Golfi, kus ootab kaunis loodus, puhtad metsaalused, rohked veekogud ja 18 golfirada. Niitvälja Golfi vastas asuvates Niitvälja Tallides on võimalus treenida oma ratsutamisoskuseid nii liivapinnasega sisemaneežis kui välisväljakul, maastikurajal ja vabas looduses.

  Kose vald

  Tallinnast ligi 20 minutilise autosõidu kaugusel, Kose vallas, asub mitmeid põnevaid kohti, mida terve perega külastada. Muinasaegses Viikingite külas saab end proovile panna erinevates rammukatsumistes ja seiklustes, oma enda püütud kalaga keha kinnitada ning öömaja saada. Viikigite külast kõigest 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel on võimalik näha maagilisi Saula siniallikaid.

  Tuhala paikkonnas asub aga salapärane Nõiakaev, mis suurvete ajal keema hakkab. Tuhala Nõiakaevust üle tee paikneb pere pisemate lemmik - Polli loomaaed, kus kohapeal on võimalik loomi paitada ja toita ning poniga sõita.