Vaade Pirita promenaadile, Tallinnas, Eestis
Foto: Toomas Volmer
Inimesed purjetamas Pirita jahisadamas Tallinnas
Foto: Madis Palm
Vaade Pirita promenaadile, Tallinnas, Eestis
Inimesed purjetamas Pirita jahisadamas Tallinnas

  Pirita – rannaseiklus ja ajaloomälestised

  22.04.2020 visittallinn.ee
  Populaarse ranna, seikluspargi ja jahisadamaga Pirita on Tallinnas koht, kus nautida toredaid suvehetki. See hingematvalt kauni looduse ja kosutava männilõhnaga piirkond jääb kesklinnast vaid paari kilomeetri kaugusele.
  20. sajandi alguses kujunes sellest mereäärsest alast pühapäevaste väljasõitude ja päevitajate meeliskoht. Kui ilm läheb soojaks, kandub linna keskpunkt tugevasti Pirita liivarandade poole.  

  Kadriorg & Pirita

  Lühike jalutuskäik mööda Pirita promenaadi viib Maarjamäele, Eesti Ajaloomuuseumisse. Maarjamäe lossi näitus "MINU VABA RIIK" kutsub külastajad 100-aastasele teekonnale, Eesti Vabariigi sünnist kuni tänapäevani. Lisaks lossile, asub Maarjamäel ka Eesti Filmimuuseum, väliekspositsioon nõukogudeaegsetest monumentidest ja laste mänguväljak. Muuseumikompleksist jääb vaid mõne minuti kaugusele hiljuti avatud kommunismiohvrite memoriaal.

  Et vaikselt nautida Pirita võlu, tuleb minna veel veidi edasi tee Pirita jõe suudmesse, kus saab rentida aerupaate, kanuusid ja vesijalgrattaid. Siin võib näha Pirita keskaegset arhitektuuri – 15. sajandist pärit Pirita kloostri varemeid. Klooster tegutseb praegugi, kuid vana kloostri varemete kõrval moodsas hoones. Tänapäeval on muutunud  Pirita kloostri varemed augustikuise muusikafestivali Birgitta festivali toimumispaigaks. 

  Pirital paikneb ka Eesti kõrgeima vaateplatvormiga Tallinna teletorn. Selle külje all olevas Tallinna botaanikaaias leidub hulgaliselt haruldasi taimeliike. Botaanikaaed on kena park, kus jalutada või pikniku pidada. Neile, kes soovivad tõhusamat kõhutäit, on Pirital arvukalt restorane ja baare. 

  1980. aasta Moskva olümpiamängude purjeregatt toimus Pirital, ka olümpiaküla ja mängude keskus asusid siin. Olümpiasäde pole Pirital  kustunud tänapäevalgi, siin tegutseb üks linna vilkaim, Pirita Spordikeskus oma valgustatud suusaradade ja mänguväljakutega, kus harrastada korvpalli, tennist jm mänge. Pirita jõe ääres asub ka linna lähim kämping karavanidele – Tallinn City Park, mis on avatud suvehooajal. 

  Kesklinnast 15 kilomeetri kaugusel, Pirita naabruses asuval, rändrahnude poolest rikkal Viimsi poolsaarel, leiduvad ka hinnatud supelrannad. Väärt külastuskohad on Eesti Sõjamuuseum, Rannarahva Muuseum ja Viimsi vabaõhumuuseum, mille põhiosa moodustab ajalooline Kingu rannatalu.