Foto: Toomas Tuul
Foto: Noora Karppi

  Kesklinn – Rotermanni kvartal ja modernne Tallinn

  22.04.2020 visittallinn.ee
  Oleme põhjusega uhked Tallinna vanalinnale, kuid Tallinnas on palju muudki avastamisväärset. Tule koos meiega ringkäigule linna ülimoodsasse citysse.

  Vabaduse väljak


  Kaasaegse Tallinna avastamist on loogiline alustada Vabaduse väljakult. Vanalinna servas asuv väljak on linlaste armastatud kohtumispaik, kus avatud silmadega ringi vaadates võib saada ka Eesti ajaloo õppetunni. Väljaku silmapaistvamad ehitised paiknevad selle kahel vastasküljel. 1860. aastatel ehitatud valgusküllane Jaani kirik on hiljuti renoveeritud. Täistundidel saab Jaani kirikus või selle lähiümbruses kuulata kaunist kellamängu. Kirikuhuviline linnareisija võiks sisse põigata ka lähedal asuvasse Kaarli kirikusse, millele lisavad väärtust Eesti esimene, Johann Köleri maalitud fresko  ja Eestimaa suurim orel. Nii Jaani kui Kaarli kirik on hinnatud kontserdipaigad. 

  Vabaduse väljaku teises küljes kõrgub Vabadussõja võidusammas, mis on püstitatud Eesti Vabadussõja (1918-1920) mälestuseks ning on tunnustuseks kõigile, kes on pidanud võitlust Eesti vabaduse ja iseseisvuse nimel. Vabadussamba taga Toompea nõlval asuvad põnev Kiek in de Köki kindlustustemuuseum koos bastionide käikudega. Muuseum pakub elamusi, teadmisi ja ainulaadset võimalust tutvuda Tallinna kujunemislooga liikudes mööda ajaloolist linnamüüri ühest tornist teise. Väljaku loodeservas, Harju tänava alguses, asub klaasvitriin, läbi mille saab uudistada Harju väravatorni allesjäänud osi.

  Keskse asukoha tõttu on Vabaduse väljak vilgas teede ristumise koht, aga väljaku ääres olevatesse kohvikutesse on mõnus ka pikemalt peatuma ja möödujaid vaatlema jääda. 

  Kultuurielamusi pakuvad seevastu siinsamas asuvad Tallinna Kunstihoone ja kaks galeriid – Tallinna Kunstihoone galerii ja Vabaduse galerii. 

  Elamusgolfi keskus CityJungle ootab huvilisi hoopis Vabaduse väljaku all. Maa alla on ehitatud 15 põnevat minigolfirada koos eriefektide ja UV-valgustusega. 

  Rotermanni kvartal

  Sadama, vanalinna ja Viru keskuse ristumiskohal asuv Rotermanni kvartal on Tallinna tegelik keskpunkt. Kvartal oli selleks  juba 19. sajandil, kui siin ristusid Tartu, Pärnu ja Narva maantee. Pole siis ime, et sellel kohal kinnitas kanda  ka tööstur Christian Abraham Rotermann. Ta asutas 1829.a.  firma Rotermanni Tehased, mille rikkalikus kaubavalikus olid esimesteks toodeteks ehitusmaterjalid. Ei möödunud palju aega, kui siin tegutsesid juba viinavabrik, makaronitehas ja linna võimsaim veski. 

  Nõukogude ajal lagunes kogu kvartal lootusetult. 2001. aastal võeti piirkond muinsuskaitse alla ja siia hakati kavandama uut ja vana ühendavat arhitektuurilist tervikut.  Projektid ja nende teostus õnnestusid nii hästi, et Rotermann on muutunud üheks linna silmapaistvamaks moodsa arhitektuuri oaasiks.

  Praegu on kvartalis lai valik kauplusi, kohvikuid, restorane ja vabaaja veetmise võimalusi ilusalongidest kinoni välja. Ärge unustage sisse astumast uude Tallinn Design House'i, mis annab läbilõike Eesti nutikast ja elegantsest disainist. 

  Endise viljaaida servas kulgev Stalkeri käik on Rotermannis uustulnuk ja kahtlemata ka kogu kvartali  põnevaim osa ja toidugurmaanide paradiis. 

  Rotermannis uitav arhitektuurihuviline peaks kindlasti sisse astuma ka Eesti Arhitektuurimuuseumisse, endisesse Rotermanni soolalattu. 

  Tallinna Manhattan

  Stockmanni kaubamaja naabruses kõrgub klaasseintega pilvelõhkujate piirkond, mida linlased naljatavalt Tallinna Manhattaniks kutsuvad. Tegelikult tunneme seda Tallinna osa kui Maakri tänava piirkonda. 

  Maakri kant on maiasmokkade ja kodukaunistajate meelispaik, just siin asuvad trendikad kohvikud ja Tallinna kõige stiilsemad sisutuspoed. 

  Maakri tänava piirkonda asustavad valdavalt suurfirmade, nagu pankade ja meediakontsernide bürood ning meediaväljaannete toimetused, tühjadele kruntidele on kerkimas uued pilvelõhkujad. Ka osa tallinlasi on siin endale korteri soetanud. 

  Kui meenutame legendi Ülemiste vanakesest, siis on Tallinn linn, mis kunagi valmis ei tohi saada. Maakri tänav on hea näide sellest, et lisaks laiusele, kasvab tänapäeva Tallinn ka kõrgusesse. 

  Loe lisa kesklinna restoranidest ja baaridest.