Maailma tuntuima ja vägevaima merelinna ajalugu ootab avastamist! Näitus annab ülevaate Veneetsia vabariigi tõusust, kõrgajast ja langusest ning linna võitlusest keskkonnaprobleemide ja massturismiga.
Näitusel tutvustatakse ka Veneetsia ja Eesti ajaloolisi sidemeid alates 20. sajandi algusest kuni tänapäevani.
Näitus on avatud 25. märtsist 2023 kuni 7. jaanuarini 2024.
Kalamaja muuseum avab Balti jaama turul näituse, kus saab tutvuda endistelt ja praegustelt Kalamaja elanikelt kogutud retseptidega. Neist suur osa on seotud soojade lapsepõlvemälestuste ning köögis askeldava vanaemaga, kuid on ka päris uusi Kalamaja retsepte.
Näitus avatakse 1. veebruaril 2023.
Taani Kultuuri Instituut Eestis, Lätis ja Leedus ning Eesti Ajaloomuuseum on kokku pannud ühisnäituse „Plakatinaised. Eesti, Taani ja Hiina ideoloogiline plakat“, mis jälgib õhutava plakatikunsti kaudu naisõigusluse arengut 1940.–1980. aastatel. Plakatitel paljastuvad kolme ühiskonna sarnasused ja ka suured erinevused.
Näitus on avatud 28. oktoobrist 2022 kuni 21. maini 2023.
Arhitektuurifotograafi Martin Siplase isikunäituse peamotiiv on linnaruumi ajutisus – fotograaf on keskendunud hoonetele nende nõrkusmomentidel, kui need on veel pooleli ja sageli tellingutesse pakitud. Pildistades hooneid alles valmimisjärgus võimaldab neid vaadelda teistsuguse nurga alt ning tekkinud vaated annavad hoonetele seninägematu ilme.
Näitus on avatud 15. detsembrist 2022 kuni 2. aprillini 2023.
Näitusel saab tutvuda möödunud sajandi 60. kuni 80. aastateni loodud projektidega Ida- ja Lääne-Euroopa arhitektidelt, kelle loomingut iseloomustavad sõjajärgsest tehnoloogilisest arengust inspireeritud tulevikuennustused ja kohati lausa utoopilised fantaasiad.
Näitus on avatud 20. jaanuarist kuni 30. aprillini 2023.
Fotonäitusel kujutatakse internetipoodidest leitud esemeid, mis normaliseerivad blackface-kultuuri. Näitusel saab aimu, kuidas on mustanahalisi inimesi Ameerika Ühendriikides ajaloo jooksul karikeeritud ja kuidas rassistlike kujutistega igapäeva- ja tarbeesemed kujundasid suhtumist mustanahalistesse ameeriklastesse.
Näitus on avatud 20. jaanuarist kuni 14. maini 2023.
2001. aastal asutatud kunstirühmitus teamLab keskendub ruumiinstallatsioonidele ning on üks tuntumaid digitaalse kunsti loojaid maailmas. Kolmest teosest koosneval näitusel kujutatakse lillemotiivide ja tuleleekide kaudu looduse igavest ringi. Näituse muudab eriti põnevaks interaktiivne element – külastaja saab mobiilirakenduse kaudu mõjutada kuvatavaid kujutisi.
Näitus on avatud 11. novembrist 2022 kuni 7. maini 2023
Holger Looduse isikunäitusel esitletakse esmakordselt mitmekülgse kunstniku uusi teoseid. Väljapaneku moodustavad kaks videoinstallatsiooni, millega tutvumine on vormitud terviklikuks ruumikogemuseks. Näituse pealkiri viitab muuseas nõukogudeaegsele teleseriaalile “Seitseteist kevadist hetke”.
Näitus on avatud 21. jaanuarist kuni 23. aprillini.
Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis saab tutvuda Kesk- ja Ida-Euroopa nüüdiskunsti põnevate autoritega. Näitusel esitletud teoste autoreid ja kogujaid käsitletakse mälu arheoloogidena, kes läbi isikliku ja kollektiivse mälu toovad esile mineviku ja oleviku seoseid. See, mida me mäletame, mõjutab meie olemust ning meie olemus omakorda mõjutab seda, mida otsustame mäletada.
Näitus on avatud 18. novembrist 2022 kuni 9. aprillini 2023
Näitus võtab vaatluse alla kunsti ja teaduse seosed 19. sajandil ja 20. sajandi alguses. Külastajatele tutvustatakse Eesti ja laiemalt vene impeeriumi erinevate teadusharude, sealhulgas botaanika, zooloogia, kliima, paleontoloogia ja meditsiini kujutamine nii teadlaste kui ka kunstnike poolt. Näitus sünnib Tartu Ülikooli muuseumi, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös. Eesmärgiks on rõhutada pildi tähtsust teadmiste loomisel, kujundamisel ja kontrollimisel.
Näitus on avatud 14. oktoobrist 2022 kuni 19. märtsini 2023
Näitusel saab tutvuda käekottide arenguga viimase 100 aasta jooksul. Naiste moekunsti ajaloos on käekott olnud üheks püsivaimaks aksessuaariks ning käekottide stiili muutused peegeldavad naiste rolli muutust ühiskonnas läbi aja.
Näitus on avatud 7. oktoobrist 2022 kuni 12. märtsini 2023
Jakov Rubinštein kuulub nõukogude perioodi teedrajavate kunstikogujate sekka ning tema kogust alles jäänud teoseid tutvustavalnäitusel avaneb mitmekülgne vaade 20. sajandi esimese kolmandiku vene kunstile. Mitmed näitusel esindatud kunstnikud pidid oma loomingu eest vabaduse või eluga maksma. Rubinšteinil on ka tihe side Eestiga – tema kunstikogu esimene näitus toimus 1966. aastal just Eesti Kunstimuuseumis.
Näitus on avatud 1. oktoobrist 2022 kuni 30. aprillini 2023
Näitusel on esindatud Soome 20. sajandi esimeste kümnendite silmapaistvad maalikunstnikud Alvar Cawén, Väinö Kunnas, Jalmari Ruokokoski, Tyko Sallinen, Yrjö Ollila ja teised, kes soovisid väljendada kunstniku sisemist kogemust ja subjektiivseid loomingulisi valikuid. Näitusel paigutatakse 20. sajandi alguse Soome kunstnike teosed autorite loomingu ja Soome kunsti modernistlike arengute laiemasse konteksti.
Näitus on avatud 4. maist kuni 20. augustini 2023.