Tallinna muuseumid ja vaatamisväärsused pakuvad kevad-talveks mitmeid uusi näitusi ja tegevusi. Ruumid on avarad, järjekordi on vähe ning distantsi hoida on kerge.
Leia põnev tegevus koolivaheajaks, nädalavahetuseks või niisama ajaveetmiseks pere, sõprade või kallimaga.
Kas teadsid, et Tallinn Cardiga on sissepääs pea kõikidesse artiklis mainitud muuseumidesse tasuta? Lisaks saad kaardiga sõita ühistranspordis ja mitmeid teisi soodustusi. Ühe täiskasvanu kaardiga võid tasuta kaasa võtta kuni kaks alla seitsmeaastast last. E-poest ostes säästad iga kaardi pealt ühe euro.
Loomad ja loodus
Aasta esimestel kuudel on mitmes muuseumis fookuses koduloomade ajalugu, koertest-kassidest kanade ja lammasteni välja. Igati väljateenitud tähelepanu meie neljajalgsete sõpradele ja kaaslastele.
Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos
Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi uus näitus viib külastajad keskaegsetele Tallinna tänavatele ning tutvustab loomade elukäiku linnakeskkonnas. Põnevalt ja kaasavalt väljapanekult leiab loomamulaaže, topiseid ja isegi kaelkirjaku skeleti! Näitusega käib kaasas ka publikuprogramm, kust leiab nii loenguid, temaatilisi ekskursioone kui ka näiteks putukarestorani.
Näitus jääb avatuks 2022. aasta lõpuni.
Koopast kaissu. Koera ja inimese lugu
Ajaloomuuseumi koguperenäitus jutustab inimese parimast sõbrast - koerast. Tule ja avasta, kuidas on inimene koera muutnud, mida koerad on andnud teaduse arenguks ning mida tänu teadusele neist täna teame. Erinevad interaktiivsed lahendused kutsuvad Sind vaatama ja kogema maailma läbi meie ühe vanima neljajalgse sõbra silmade.
Näitus on avatud 17. veebruar 2021 kuni 27. veebruar 2022.
Lisavihje: veel kuu lõpuni saad Kadrioru lossis veenduda, kas eelmiste sajandite pehmed karvapallid paistavad maalilõuendil sama nunnud kui sotsiaalmeedias. Näitus „Alati meie kõrval. Koerad ja kassid 16.-19 sajandi kunstis“ on avatud 28. veebruarini.
Tuur Maria unenägu
Loodusmuuseumil on õnnestunud pisikeses hämaras ruumis ellu äratada terve Läänemere kirev ja värvikas seltskond! Astu julgelt sisse ja sukeldu veealusele avastusretkele koos tuur Maria ja hüljes Harriga. Suurtele hariva ja pisikestele põneva elamusnäituse teksti on koostanud Urmas Lennuk.
Lisavihje: kui näituseloomadest jääb väheks, sea sammud Tallinna Loomaaeda – talvekuud on mõjunud virgutavalt nii mõnelegi põhjamaist kliimat eelistavale asukale! Botaanikaaias saab aga tutvuda taimede hingeeluga, alates praktilistest nõuannetest rohenäppudele kuni harivate õppepäevadeni – vaata täpsemalt pargi sündmustekalendrist.
Sel kevad-talvel on põhjust rõõmustada kõigil salapära ja põnevuse austajatel! Publikule paotavad oma töö telgitaguseid nii rahvusvaheline salaorganisatsioon kui ka kohalik staarspioon...
Suurgildi hoone kutsub tutvuma ühe maailma salapäraseima kuulsusega organisatsiooni ajalooga. Väljas on haruldased paarisaja aasta vanused vabamüürlaste õppevahendid, loožijuveelid, liikmetõendid ja palju muud. Ajaloomuuseumi näitus paotab ukse müstikaga looritatud looži, mis muidu avatud vaid vennaskonnale.
Näitus on avatud 9. maini.
UMUK UDŽD OTB. Näitus mereväe- ja luureohvitserist Bruno Linnebergist
Bruno Aleksander Linneberg oli andekas Eesti mereväeohvitser. Lennusadama näitus avab läbi Linnebergi elukäigu esmakordselt ukse kodumaise luuretegevuse ohtlikku ja põnevasse maailma ajaloo ühel tormilisemal etapil 20. sajandi esimesel poolel.
Näitus on avatud 11. märtsist 2021 kuni 16. jaanuarini 2022.
Lõpetamata linn. Tallinna linnaehituslikud visioonid
Arhitektuurimuuseumi näitus kutsub Eesti pealinna vaatlema strateegilise linnaplaneerimise seisukohast: milline on Tallinn täna ja milline võiks linn olla tulevikus? Väljapanek põhineb Eesti Kunstiakadeemia mitmeaastasel uurimisprojektil.
Näitus on avatud 25. aprillini.
Lisavihje! Eesti Arhitektuurimuuseumi keldrikorruselt leiab spetsiaalselt noorematele külastajatele mõeldud lõbusa ja interaktiivse püsiekspositsiooni Uuri Ruumi! - suurepärane võimalus koos lapsega avastada arhitektuuri olemust.
Sissejuhatus Eesti disaini
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum uus püsinäitus tutvustab kohalikku disaini 20. sajandi algusest tänapäevani. Väljapanek pakub palju äratundmisrõõmu meile tuttavatest igapäevaesemetest silmatorkavate uuenduste ja nutikate lahendusteni.
Lisavihje! Veebruaris avab Tarbekunsti- ja Disainimuuseum Eesti ühe omanäolisema ja tuntuima klaasikunstniku Ivo Lille loomingu ülevaate. Peensuseni komponeeritud vormimänge ja optilisi efekte saab imetleda 23. maini.
Eesti ühe olulisema kaasaegse kunstniku Flo Kasearu seni suurim isikunäitus Kunstihoones keskendub naiste vastu suunatud vägivallale kui ühiskonda lõhkuva sotsiaalse kontseptsiooni mõtestamisele. Näitus juhatab meid läbi erinevate peatükkide vägivallaohvrite püüdlustes: kuidas ära tunda vägivalda enda ümber ja kuidas leida abi?
Näitus on avatud 28. märtsini.
Patricia Piccinini "Elusäde"
Kai kunstikeskuses saab uudistada Patricia Piccinini hüperrealistlikke skulptuure hüpoteetilistest eluvormidest, mida oleks võimalik tekitada erinevate liikide geneetilise ristamise teel. Visuaalselt kummastav ning kohati lausa hingekriipiv näitus kutsub mõtlema bio- ja geenitehnoloogia tulevikuarengute üle. Milline on inimese vastutus teadustöös?
Näitus on avatud 25. aprillini.
Tulevik on tunni aja pärast. Eesti kunst 1990ndatel
KUMU kunstimuuseumi uus püsinäitus liidab sidusalt kokku murranguliste 1990ndate Eesti kunsti, põhirõhuga uuel meedial (foto, video, installatsioon). Mitmekülgne, värvikirev ja tihti ka kergelt šokeeriv ekspositsioon annab hästi edasi üleminekuperioodile omast uut energiat, segadust ja teatud mõttes ka absurdi.
Lisavihje: märtsi lõpus avab KUMU ajutise näituse „Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel“, mis tutvustab teoseid reivi tippaja mekadest, Belgiast ja Inglismaalt. Näitus on avatud kuni 8. august.
Sirli Raitma on Londonis resideeruv Eesti kunstnik, kes on pälvinud mitmeid rahvusvahelisi tunnustusi, näiteks Portrait of Britain 2019 esikoht, valituks osutumine mainekale Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2019-le ja palju muud. Fotomuuseumis maailmas esmakordselt esitletav portreeseeria „Eha“ kujutab kunstniku ema erinevates ja tihti ebaharilikes olukordades. Ema ja tütre ühine fotoprojekt on ühtaegu intiimne, inimlik ja liigutav.
Näitus on avatud 25. aprillini.
Evelyn Bencicova "Merror"
Fotografiska uus näitus, Evelyn Bencicova žanripiire ületav "Merror" (inglise keeles sõnadest me, mirror ja error ehk mina, peegel ja viga), tekitab vaatajas korraga nii ebamugavustunnet kui naudingut; on külm ja steriilne, aga ometi pulbitseb energiast.
Näitus on avatud 21. märtsini.
Lisavihje: kas teadsid, et Telliskivis loomelinnakus asub lisaks Fotografiskale veel teinegi fotokunstigalerii: Juhan Kuusi dokfoto keskus? - Veel veebruari lõpuni (kuni 28.02) saab keskuses tutvuda kolme kunstniku, Tussore, Anton Ivanovi ja Alexander Vasiliyevi ühisnäitusega sõjast, sõjapurustest ja rahust.