Tallinna muuseumite puhul on kõige põnevam see, et need on pidevas arengus, täis otsivat vaimu ja uusi vaatenurki. Tallinna muuseumid rahuldavad klassikajanu, tutvustavad nii omamaist kui rahvusvahelist kultuuri ja tehnoloogiat, toovad linna kultuuriellu värskeid tuuli ja väärtustavad Tallinna linna ennast, selle 800-aasta vanust ajalugu, tänapäeva ja tulevikunägemusi.
Kas teadsid, et Tallinn Cardiga on sissepääs enamikesse artiklis mainitud muuseumidesse tasuta? Lisaks saad kaardiga sõita ühistranspordis ja mitmeid teisi soodustusi. Ühe täiskasvanu kaardiga võid tasuta kaasa võtta kuni kaks alla seitsmeaastast last. E-poest ostes säästad iga kaardi pealt ühe euro.
Ajalugu
Eesti Ajaloomuuseum, Suurgildi hoone – Muusika aed. Hortus Musicus 50
2022. aastal möödub 50 aastat ansambel Hortus Musisicuse asutamisest. See märgiline tähtpäev inspireeris läbi ansambli poole sajandi pikkuse teekonna pakkuma ka külastajatele võimalust teha muusikaline rännak keskajast tänapäeva.
Näitus on avatud 21. maist 2022 kuni 29. jaanuarini 2023
Linnaelumuuseum: Kõlvatu Tallinn
Linnaelumuuseumi uus näitus piilub pealinlaste magamistubadesse ja suletud uste taha: fookus on ihadel, seksuaalkäitumisel ja prostitutsioonil 15. sajandist II maailmasõjani. Külastaja ette tuuakse erinevad tahud Tallinna „kõlvatust“ elust, erootikast ja pornograafiast. Läbi näituse kutsutakse meid mõistma ja lahti mõtestama seksuaalsusega seonduvaid tabusid.
Näitus on avatud kuni 2. aprillini 2023.
Lennusadam: Antarktika järvede ökoloogia uurija Enn Kaup 75
Märtsis 1972 meteoroloogina esimest korda Antarktisele jõudes tekkis Enn Kaupil huvi järvede ökoloogia vastu, mille najal ta aastal 1981 väitles end neile pühendatud uurimusega teaduste kandidaadiks. Teadustööks vajalike materjalide ja teadmiste kogumiseks osales Kaup kokku üheksas erinevas Antarktika ekspeditsioonis. See oli esimene eestlase tehtud teaduskraad Antarktikast.
Näitusel näeb esemeid, mis annavad ettekujutuse, kuidas on toimunud töö Antarktikas. Nende hulgas on näiteks ekspeditsioonide päevikud ja spetsiaalselt polaaruurijatele toodetud 24-tunnise numbrilauaga kell ning ka radiogramm, mille Ameerika Ühendriikide 37. president Richard Nixon saatis omaaegsetele talvitujatele.
Näitus on avatud Lennusadamas, jäämurdja Suure Tõllu vöörigaleriis alates 11. märtsist 2022 kuni 15. jaanuarini 2023.
Eesti Arhitektuurimuuseum: Linnapilt. Tallinna, Tartu ja Pärnu peatänavad
Näitus toob vaatajani kolme Eesti linna kesksete tänavate ja väljakute muutumise viimase pooleteise sajandi jooksul – alates ajast, kui fotograafid jäädvustasid esimesed meieni jõudnud linnavaated. Tallinna vaated hõlmavad kaht keskset linnaväljakut – Viru ja Vabaduse väljakut ning neid ühendavat kaht tänavat (Pärnu maantee ja Estonia puiestee). Tartu vaated on sellest kesklinna alast, mis jääb Raekoja platsi, Emajõe ning praeguste Riia ja Ülikooli tänavate vahele. Pärnu vaated ulatuvad väljakust praeguse Endla teatri ees ajaloolise Endla teatri esise väljakuni. Põhirõhk on pandud võimalikult vanadele, kuid kvaliteetsetele fotodele, valides võimalikult sellised, mida varem pole arvukalt publitseeritud.
Näitus on avatud 7. maist kuni 21. augustini 2022
Eesti Arhitektuurimuuseum: Siim. Kreis. Ausing
Näitus tutvustab arhitektide Andres Siimu, Hanno Kreisi ja Kristel Ausingu loomingut. Hanno Kreisi ja Andres Siimu looming võttis eeskuju Teise maailmasõja eelsest modernismist ning otsis aktiivset kontakti kaasaegses rahvusvahelises arhitektuuris ja linnaehituses toimuvaga. Nende kollektiiviga 1993. aastal liitunud Kristel Ausingu tööde lähtekohaks on muuhulgas veendumus, et ruumiloome on tihedalt seotud ühiskondlike, majanduslike ja poliitiliste protsessidega. Kollektiivi tuntumate tööde seas on Nissani keskus ja Jõelähtme golfiklubi ning mõlemad pälvisid ka Kultuurkapitali aastapreemia.
Näitus on avatud 25. maist kuni 21. augustini 2022
Fotomuuseum – Eesti pildis. Fotograaf Carl Sarap 1893–1942
Fotomuuseumi analoogfoto teema-aasta põhinäitusel on kolmel korrusel väljas Eesti 1930. aastate tippfotograafi Carl Sarapi loomingu paremik haruldaste säilinud originaalfotode, fotopostkaartide, fotosuurenduste ja trükistena. Sarapi fotopärand on üks mahukamaid säilinud üle-Eestilise haardega pildikogusid 1930. aastatest, mis on teostatud esteetiliselt ning tehniliselt sedavõrd kõrgel tasemel.
Näitus on avatud alates 16. juunist 2022 kuni 23. jaanuarini 2023
Fotografiska – Frank Ockenfels 3. Endasse vaadates
Näituse teostes on kasutatud erinevaid meediume nagu fotograafia, maalimine ja kollaaž. Valguse, optika ja erinevate kaameratüüpidega katsetades püüab Ockenfels nihutada piire fotograafia ja kunstiteoste vahel. Kohati töötleb ta oma teoseid näiteks kääride, tindi ja söega, mis muudab tema maailmakuulsate näitlejate ja muusikute portreed Ockenfelsi enda sisemaailma peegelduseks. Tulemuseks on intiimsed ja provokatiivsed pildid, mis võivad alguses olla isegi ehmatavad, kuid mis kannavad endas sisemist ilu.
Näitus on avatud 17. juunist kuni 9. oktoobrini 2022
Eesti Disaini Keskus – Interaktiivne näitus “Rääkiv linnaruum. Graafiline disain ja tüpograafia Tallinna linnaruumis”
Interaktiivsel näitusel eksponeeritakse läbilõiget graafilise disaini ja tüpograafia kaasaegsetest ning ajaloolistest kihistustest nii Tallinna linnaruumis kui ka veebipõhises kaardirakenduses tallinn.design.
Projekt vaatleb Tallinna argises linnaruumis eksisteerivaid graafilise disainiga seotud kihistusi. Kokku on kogutud 23 näidet koos tutvustavate tekstide ja nii kaasaegsete kui ka ajalooliste fotodega.
Interaktiivset näitust soovitatakse kogeda koos nutiseadmes avatud kaardirakendusega linnaruumis jalutades.
Näitust saab vaadata alates 17. juunist 2022
Tallinna Kunstihoone – Eesti Kunstnike Liidu 22. aastanäitus „Kevadnäitus 2022“
Eesti Kunstnike Liidu iga-aastane menukas aastanäitus toimub seekord Tallinna Kunstihoones ja Kunstihoone galeriis Vabaduse väljakul. Näha saab 2021.–2022. aastal valminud kunsti läbilõiget; kokku 72 eesti kunstniku töösid.
Näitus on avatud 20. juunist kuni 14. augustini 2022
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum – „Valitud hitid“
Evelyn Raudsepa näituseprojekti raames on kuus Eesti kuraatorit valinud näitusele ühe kunstiteose, mida nad enim taaskogeda soovivad või mis neid väga kõnetab. Seeläbi moodustab näitus kaasaegse kunsti soovikontserdi, kus on esindatud mitme kõrgelt hinnatud rahvusvahelise kunstniku looming. Näitusele annavad isiklikuma kõla kuraatorite kirjad enda valitud teoste autoritele.
Näitus on avatud 18. juunist kuni 7. augustini 2022
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum – Mare Kelpman. Värvikood
Tuntud eesti disainer Mare Kelpman on kinnitunud siinsesse disainipilti ja argiellu tekstiilidega, mille tugevus väljendub eelkõige tema suurepärases oskuses kombineerida värvi ja mustreid. Näitus avab Kelpmani tekstiilistuudios sündinud loomingut.
Näitus on avatud 3. juunist kuni 11. septembrini 2022
Kumu Kunstimuuseum – Projektiruum II: Maria Kapajeva. Üksikud fotod ja muu tühi-tähi
Kunstnik Maria Kapajeva uurib oma uue näitusega: mida saab teha ühe juhusliku fotode kollektsiooniga? Kaheksa aastat tagasi sattus Maria valdusesse üle saja vana foto, mida ameerikas tegutsev vanade fotograafise vahendaja arvas pärinevat Eestist. Kuigi fotode päritolu kohta pole vahendaja surma tõttu enam lisateavet saada võimalik, loodab Maria Kapajeva oma näitusel saada publiku abiga mõned vastused oma küsimustele.
Näitus on avatud 16. juunist kuni 1. detsembrini 2022
Kadrioru Kunstimuuseum – Stiilsed asjad. Mööbel ja tarbekunst Eesti kogudest
Mööbli- ja tarbekunstinäitus võtab luubi alla barokk-, rokokoo- ja ampiirstiili ning nende 19. sajandi uustõlgendused. Väljapanek tõstab valitud objektide kaudu esile erinevate ajastute ja stiilide iseloomu ning vormi- ja dekoorielemente, misläbi saab vaataja neid elemente ära tunda ka igapäevaelus.
Näitus on avatud 18. maist kuni 4. septembrini 2022
Mikkeli muuseum: Karl Morgenstern. Tartu õpetlase kunstikogu
Johann Karl Simon Morgenstern (1770–1852) oli 1802. aastal taasavatud Tartu ülikooli professor, kelle erialadeks olid klassikaline filoloogia, esteetika, kõnekunst ja kunstiajalugu. Samuti oli ta ülikooli raamatukogu ja kunstimuuseumi asutaja. Morgenstern oli ka ise kunstikoguja, kes pärandas oma kollektsiooni ülikoolile. Näitus tutvustab kogusse kuulunud gemme ja graafikat, pöörates tähelepanu kollektsiooni põhiteemadele, mis peegeldavad ühe valgustusajast mõjutatud Tartu õpetlase huvide ringi. Eraldi on vaatluse alla võetud kivilõikekunst, sest gemmide uurimine oli nii osa Morgensterni õppejõutööst kui tulenes ka tema huvist antiikkunsti vastu.
Näitus on avatud 14. maist kuni 18. septembrini 2022
Tallinna Botaanikaaias on avatud taimeriigi suursaatkond, kus erinevad Eestis resideeruvad välisriikide esindused tutvustavad oma maale iseloomulikke taimi. Iga kuu on fookus erineval maal. Juulis on esindatud Taani, augustis ootab oma järge Rumeenia.
Hea teada: Tallinna Loomaaed, Botaanikaaed ja Eesti Loodusmuuseum pakuvad huvilistele ühispiletit, mis kehtib terve aasta ning mida saab peale kasutamist nutikalt taaskasutada: pääse on trükitud seemnepaberile, millest mulda istutades sirguvad kaunid põllulilled! Piletit saab osta kolme muuseumi kassadest.
Kadrioru kunstimuuseumis ja Mikkeli muuseumis Kadriorus võib nautida pikki kolmapäevi, mil mõlemad muuseumid on lahti kuni kella kaheksani õhtul, Kumu aga on kella kaheksani lahti neljapäeviti.
Kalamaja muuseum on avatud õhtul kella kaheksani nii kolmapäeviti kui neljapäeviti.
Kui plaanid külastada mitut muuseumi, samas nautida mugavat linnakülastust ning raha ja aega kokku hoida, osta Tallinn Card. Kaardi saad osta 24, 48 või 72 tunniks ja külastada sellega enam kui 50 Tallinna parimat muuseumi ja vaatamisväärsust ning kasutada ühistransporti, lisaks annab kaart soodustusi ekskursioonidel, meelelahutuskohtades, söögikohtades ja poodides.
Lisaks kulude kokkuhoiule saad mugavalt kulgeda ühest vaatamisväärsusest teise muretsemata, mis piletit osta ja palju see maksab – kaardi rohkem kui poolsada tasuta pakkumist annavad rohkelt valikuvabadust, lisasoodustustest rääkimata!
Lisavihje: kui kasutad Tallinn Cardi, saad Tallinna Teletorni, Loomaaeda ja Eesti Vabaõhumuuseumi eelisjärjekorras.
Naudi privaatsust
Külasta populaarsemaid muuseume hommikupoolikul või nädala sees, kui inimesi on vähem. Rahvamasside pärast ei pea ülemäära muretsema ka muul ajal – Tallinna muuseumid on avarad ning jälgivad hoolsalt kehtivaid turvanõudeid.
Uuri muuseumi lehtedelt infot sooduspäevade ja eriürituste kohta
Kui plaanid külastada üksikuid muuseume ja soovid raha kokku hoida, uuri muuseumide kodulehtedelt infot sooduspiletitega päevade kohta: Eesti kunstimuuseumi filiaalides on selleks näiteks iga kuu viimane kolmapäev, aga erihindasid on ka teistel vaatamisväärsustel. Arvesta, et soodsama piletihinnaga päevadel võib ka külastajaid olla oluliselt rohkem.
Muuseumid korraldavad ka regulaarselt eriekskursioone, teemapäevasid ja mitmeid teisi põnevaid üritusi - infot leiad vaatamisväärsuste kodulehtedelt ja sotsiaalmeediast.
Palun jälgi muuseumides ja näitusesaalides kehtivaid reegleid, desinfitseeri käsi ja hoia teiste külastajatega turvalist distantsi (2+2). Hoolime üksteisest!