Pealinna muuseumid ja vaatamisväärsused pakuvad sügishooajaks mitmeid uusi näitusi ja tegevusi. Oma lemmiku leiavad kõik, pere pisimatest täiskasvanuteni.
Kas teadsid, et Tallinn Cardiga on sissepääs kõikidesse artiklis mainitud muuseumidesse tasuta või vähemalt 50% allahindlusega? Lisaks saad kaardiga tasuta sõita ühistranspordis, mitmeid soodustusi erinevates teatrites, poodides ja restoranides. Ühe täiskasvanu kaardiga saad kaasa võtta kuni kaks alla seitsmeaastast last. E-poest ostes säästad iga kaardi pealt ühe euro.
Loodusteadus
Loodus on mitme sügisese uue näituse või eriürituse peateemaks.
Tundmatu ookean. Läänemeri maailmameres
Lennusadamas saab alates oktoobrist (17.10) tutvuda maailmamerega, rannale loksuvatest lainetest saladuslike sügavate veekihtideni. Tule ja avasta ookeani tuntud ja tundmatud elukad, tutvu uurimiseks kasutavate uuenduslike tehnoloogiate ja teadlastega, tänu kellele on meieni jõudnud uued avastused. Näitusel on eraldi osa pühendatud ka meie oma Läänemerele.
Hirmus armas nahkhiir
Eesti Loodusmuuseumis saavad kõik huvilised näha maailma läbi nahkhiire silmade: ripu ja otsi putukaid, kuula maailma läbi nahkhiire kõrva, poe koopaprakku ja katseta, mis tunne on talvituval nahkhiirel. Tänu virtuaalreaalsusele saad proovida ka lendamist koos müstiliste öiste olenditega.
Lisavihje: kui soovid vältida siseruume, siis nahkhiire salaeluga saab tutvuda ka Tammsaare pargi välinäitusel ja seda täiesti tasuta!
Leviaatan - Paljassaare peatükk
Täiesti uutmoodi läheneb looduse- ja keskkonnatemaatikale Kai kunstikeskus, mille värske ekspositsioon lahkab Tallinnas asuva poolsaare ökoloogilist ja ajaloolist konteksti koostöös teadlaste, ornitoloogide, ajaloolaste, muusikute ja kunstnikega. Läbi virtuaalreaalsuse saab vaataja lennata ka 300 aasta kaugusele tulevikku ja näha kliimamuutuste tagajärgi.
Lisavihje: Kai kõrval, Noblessneri sadamalinnakus, asub ka PROTO avastustehas – Euroopas unikaalne virtuaalreaalsuse paradiis!
Loomaia eriüritused
Tallinna Loomaaias toimub alati midagi põnevat! Väliala on avatud iga päev ning sügisesse on planeeritud ka mitu erisündmust: kõrvitsapidu (31.10), kakupäev (07.11) ja ahvipäev (12.12).
Kumu kunstimuuseumis avanes Eestis ainukordne Vana-Egiptuse kunsti suurnäitus, kus on väljas 200 eset vaaraode maa rikkalikust pärandist. Eksponaatide hulgas on sarkofaagid, muumiad, maagilised amuletid ja skulptuurid. Näitusega paralleelselt toimub mitmekülgne publikprogramm: temaatilised filmiõhtud, loengud, eriekskursioonid ja töötoad.
Lisavihje: lisaks Egiptuse hiilgeajale saab Kumus tutvuda ka mitme teise uue väljapanekuga. Hiljuti uuenes muuseumi neljanda korruse püsiekspositsioon 1990ndate Eesti kunstist ning kaasaegse kunsti galeriis esitlevad kunstnikud oma tõlgendust osakestefüüsika põnevast maailmast.
Alati meie kõrval. Kassid ja koerad 16.-19. sajandi kunstis
Kadrioru kunstimuuseumis on aga koha sisse võtnud inimese parimad sõbrad: koerad ja kassid. Uus näitus uurib lemmikloomade kujutamist kunstis alates varauusajast kuni 19. sajandi lõpuni. Tule ja avasta, milline on olnud meie neljajalgsete kaaslaste roll ja tähtsus läbi aegade.
Lisavihje: Kadrioru park sügisvärvides on võrratu! Avastamist väärivad pargi taastatud kanalid, Jaapani aed ja palju muud. Lisaks kunstimuuseumitele on Kadriorus koha leidnud muuhulgas ka Miiamilla lastemuuseum ning A.H. Tammsaare, E. Vilde ja Mati Undi majamuuseumid.
Uued näitused Tallinna Kunstihoones
Kaasaegse kunsti huvilistel soovitame kindlasti läbi astuda ka Tallinna Kunstihoonest, mille sügishooaja näitustes peegelduvad mitmed palju kõneainet pakkuvad teemad nagu naiste roll ühiskonnas (Maria Kapajeva „Kui maailm õhku lendab, loodan lahkuda tantsides“), intiimsuhted internetiajastul (rahvusvaheline ühisnäitus „Tänapäeva armastus“), mitmekesisus ja normid („Olge te hoitud ja armastatud“).
Telliskivi Loomelinnakus kõrguv fotokunstikeskuse Fotografiska näitused uuenevad pidevalt. Sel sügisel on väljas Ameerika foto- ja filmikunstniku Alex Prageri looming, mis nihutab piire reaalsuse ja väljamõeldise vahel. Tutvuda saab ka fotokunsti tõusva tähe Erik Johanssoni sürrealistlike maailmapiltidega, kus visuaalsete illusioonide iga detail on peensusteni läbi mõeldud.
Tundlikkuse 49 värvi
Hoopis teistsugust atmosfääri pakub aga Fotomuuseum, mis asub vanalinnas, endises Raevangla hoones. Keskaegsetel müüridel saab tutvuda kahe intrigeeriva projektiga: Prantsuse päritolu visuaalkunstnik Laurène Bois-Mariage analüüsib rahulolematust ühiskonnas läbi kaasaegse digifotograafia ja Google’i pildiotsingu võimaluste, „Eesti portreeavangard 1980-2000“ aga toob vaatajateni kohaliku portreefotokunsti huvitavaimad arengud.
Elu on kostüümimäng. Cosplay Eestis
Filmikunstihuvilistel tasub sammud seada ka Maarjamäele, kus asub Eesti Filmimuuseum. Lisaks põnevale püsiekspositsioonile saab kuni oktoobri lõpuni tutvuda kohalike kostüümimängurite ühisnäitusega „Elu on kostüümimäng. Cosplay Eestis."
Lisavihje: Maarjamäel asub lisaks Filmimuuseumile ka Eesti Ajaloomuuseum, mis on huvitav nii noorematele kui vanematele külastajatele. Muuseumide siseõuest leiab toreda mänguväljaku ning mõtlemisainet pakkuva nõukogudeaegsete monumentide väliekspositsiooni.
Kohalikud soovitavad: lisaks uutele näitustele toimub Tallinnas lastele ja noortele palju erinevaid üritusi. Tutvu näiteks Eesti Noorsooteatri (endine NUKU) või Rahvusooper Estonia mängukavaga, kust leiad mitmeid erinevaid laste- ja noortelavastusi. Laia filmivalikut pakuvad ka Tallinna erinevad kinod – üks erilisema interjööriga on kindlasti väärtfilmidele keskenduv kino Sõprus, mis asub vanalinnas.